Uždagai

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search

UŽDAGAI, Dapšių kaimo dalis.

Gyventojai

Gyventojų skaičius: 1902 m. buvo 10 gyv.

Istorinės žinios

Uždaguose buvo apie 50 sklypų, priklausančių Dapšių k. ūkininkams. Tai Poulė Blindė, Jonušiškės, Smilginiai, Kiesulių prūdas, Alksniai ir kt.

Uždagų miške buvo įsikūrusi karinė stovykla. 1945 m. pr. Uždagų miške palaidota apie 500 kareivių, kurie buvo į kariuomenę paimti 1944 m. pabaigoje ir išlaipinti Lūšės geležinkelio stotyje. Ilgai 1995 m. vasarą mirusio Jurgio Barausko pasakojimas buvo vienintelis liudijimas, jog Uždagų miške yra nežinomas bendras lietuvių kapas. Ukrinų kaime gyvenantis Leonas Žutautas tuo metu dirbo eiguliu ir jam tos valdos priklausė. Leonas Žutautas prisipažino, jog tuo metu, kai Uždaguose buvo įsikūrusi karinnė stovykla, ne tik jam, bet visiems civiliams kategoriškai buvo draudžiama miške rodytis[1].

Etimologija

Seniai, seniai šioje vietoje buvo miškas. Miškas buvo išdalytas rėžiais, kurie priklausė atskiriems bajorams. Čia turėjo savo valdas Kenstavičius, Kontrimas ir dar kiti. Kartą dėl nežinomos priežasties dabartinio kaimo vietoje kilo gaisras. Miškas degė, plėškėjo. Pakol užgesino, išdegė nemažas plotas. Tas plotas iš pradžių buvo tuščias. Bet bajorai nusigyveno ir pradėjo pardavinėti žemes. Po to čia ėmė keltis gyventi žmonės. Taip ir atsirado Uždagai[2].

Šaltiniai

  1. E. Bunka. Dar ne visi Lietuvos sūnūs sugrįžo mūsų atmintin // Santarvė. - 1998. - Nr. 98
  2. Papasakojo Augustinas Vičiulis, 87 metų, gyv. Ruzgų apyl., Dapšių k. Užrašė Dalia Pakalniškytė