Paprastasis pinkliavoris

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Paprastasis pinkliavoris
Enoplognatha ovata.MKE.2006-07-29.jpg
Paprastasis pinkliavoris
(Enoplognatha ovata)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Voragyviai
Arachnida
Būrys Vorai
Araneae
Šeima Kilpininkai
Theridiidae
Gentis Pinkliavoriai
Enoplognatha
Rūšis Paprastasis pinkliavoris
Enoplognatha ovata
(Clerck, 1757)

PAPRASTASIS PINKLIAVORIS (Enoplognatha ovata) - kilpininkų (Theridiidae) šeimos voras.

Patelė 6-7 mm, patinas 3.5-5 mm dydžio. Patelės galvakrūtinė šviesiai geltona, su siaura juoda pakraščio linija ir juoda vidurio juosta, kuri nepasiekia nei akių srities, nei užpakalinio galvakrūtinės pakraščio. Pilvelio spalvos labai įvairuoja, dažniausiai gelsvas, viršutinėje pusėje dvi eilės nuo 4 iki 5 dėmelių ar taškelių. Kojos gelsvai baltos, tik I poros blauzda su juodu galiniu žiedu. Abiejose voratinklinių karpučių pusėse yra dvi juodos dėmės.

Tai plėšrūs vorai, kurie užpuola kitų vorų kokonus ir ten padeda savo kiaušinėlius. Tinklą įsirengia skraidantiems vabzdžiams. Slėptuvę pasidaro tarp kelių apraizgytų lapų. Subrendę vorai randami VI - VII mėn. Kiaušinių kokonas rutulio formos, su melsvai žalios ar melsvai baltos spalvos tvirtu apvalkalu ir apregztas puriu melsvu voratinkliu. Kiaušinių kokoną paslepia tarp susuktų lapų. Kokonų skaičius priklauso nuo patelės maitinimosi. Kiaušinėlius deda 2-3 kartus, jie gelsvai balti (iš viso 150-180). Padėjusi kiaušinėlius, patelė aklinai užtaiso savo būveinę - lapą, ir saugoja kokoną ne tik kol išsiris jaunikliai, bet kurį laiką po išsiritimo ir pačius jauniklius. Patelės su jaunikliais aptinkamos iki IX mėn. vidurio. Jaunikliai ilgesnį laiką būna kartu su patele ir maitinasi jos grobiu. Tačiau rudenį jau aptinkamos išsekusios patelės ir pasitaiko žuvusių. Jaunikliai peržiemoja išdžiūvusiuose lapuose, kurie buvo lizdas jų motinai. Dauguma atvejų voriukai visi kartu pasilieka prie tuščio kokono apvalkalėlio ir išsiskiria tik pavasarį.

Gyvena ant žemų augalų, ant krūmų, soduose ant žemutinių medžių šakų, miško aikštelėse ir viržiais apaugusiose vietose.

Paplitimas Mažeikių rajone

  • Čekai: Čekų miškas, 2010-07-03 (Rimvydas Kinduris, foto).
  • Karaliaučiaus miškas: 2009-07-17 (Rimvydas Kinduris, foto).
  • Krakiai: ant įvairių žolių, kaulenio gyvatvorės, aviečių, sode, pievoje, eglės išvartos, miško paklotėje, gėlyne po šiaudais, 1990-07, 1991-06, 1991-11, 1993- 04-05 mėn. (11 patelių, 4 patinai, 13 juv.).
  • Mažeikiai: parke, 1995-05-30 (3 juv.).
  • Naikiai: ant pušų šakų, šlapiame miške ant mėlynių, 1991-05 (4 juv.).
  • Žalgirio miškas: 2010-07-06, 1 patelė (Rimvydas Kinduris, foto).
Paprastasis pinkliavoris