Antanas Viskantas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Antanas Viskantas

ANTANAS VISKANTAS (g. 1959 m. Spurganų k., Mažeikių raj.), medžio meistras, Mažeikių krašto kultūrs premijos laureatas (2021 m.).

Baigė vidurinę mokyklą. 1976 m. įsidarbino liaudies kūrybos gaminių įmonėje ,,Minija“, vėliau dirbo įvairiose organizacijose dailininku – darbui su medžiu. 1980 m. įstojo į Lietuvos tautodailininkų sąjungą.

Drožinėja nuo vaikystės, nes ir tėvas, ir senelis buvo medžio meistrai. Artima religinė tematika – koplytstulpiai, stogastulpiai, kryžiai, koplytėlės, šventųjų skulptūros. Vien kryždirbystės galėtų būti per 50 didesnių darbų. Išdrožta daug įvairios paskirties stogastulpių, koplytstulpių, restauruota nemažai senų meistrų darbų, sukurta įvairių suvenyrų ir kitos paskirties gaminių. Mangusto parko take prie Virvytės upės pastatyta 15 Antano sukurtų didelių pasakų personažų. Žymesni darbai: altoriaus kryžius Geidžių Šv. Onos koplyčioje, koplytėlė su Šv. Jurgiu, skirta pažymėti mažeikiškių stovėjimo vietą Baltijos kelyje – Puškonių kaime (Pasvalio r.), stogastulpis prie Tirkšlių J. Vitkaus-Kazimieraičio pagrindinės mokyklos, atminimo ženklas – Rūpintojėlis stalinizmo aukoms atminti Tirkšlių kapinėse, Viekšniuose – Šv. Florijono skulptūra vienoje iš šio miesto erdvių ir koplytstulpis Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios šventoriuje, taip pat koplytstulpis prie Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos muziejaus Židikuose, Sąjūdžio 30-mečiui skirtas ,,Laisvės varpas“, pastatytas Mažeikių senamiestyje ir kiti. Daug išdrožinėta ir išraiškingų kaukių, žemaitiškai vadinamų ličynomis. A. Viskantas išdrožė ir Pievėnų bažnyčioje vykstančio teatralizuoto Šv. Velykų nakties budėjimo persirengėlių kaukių kopijas.

Daug A. Viskanto kūrybos darbų yra pasklidusių ne tik po Mažeikių rajoną, įvairias Lietuvos vietas, bet ir po užsienio šalis. Medžio darbais puoštos ne tik Viekšnių, Leckavos, bet ir Londono Šv. Kazimiero bažnyčios – pradedant altoriais ir baigiant klauptais. Už pagamintą kryžių Užvenčio bažnyčiai (Kelmės r.) gavo padėką iš Šiaulių vyskupo Eugenijaus Bartulio.

A. Viskantas dalyvauja įvairiose parodose, pleneruose, švenčių metu demonstruoju drožybos amatą. 2015 m. Užgavėnių kaukių parodoje Plateliuose jam paskirta III vieta, Lietuvos liaudies dailės parodos-konkurso „Aukso vainikas“ Telšių apskrities regioninio ture laimėjo pirmąją vietą kryždirbystės srityje, o respublikiniame ture II vietą. 2016 m. tame pačiame konkurse ,,Aukso vainikas“ kryždirbystės srityje jis pelnė antrąją vietą ir du metus iš eilės buvo apdovanotas simboliniais mažaisiais vainikėliais. 2019 metų pradžioje A. Viskantui įteiktas garbingiausias Lietuvos tautodailininkų apdovanojimas – ,,Aukso vainikas“. Mažeikiškis tapo respublikinės liaudies meno parodos ,,Aukso vainikas“ laureatu, buvo pripažintas geriausiu šalies liaudies meistru – kryždirbiu.