Albertas Ruginis

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Albertas Ruginis

RUGINIS ALBERTAS (g. 1931-12-09 Mažeikiuose - m. 2019-10-01 Mažeikiuose), politinis kalinys, pogrindinės organizacijos „Rusenantis aukuras" vadovas, Lietuvos politinių kalinių sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas (nuo 2001 m.), Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Mažeikių skyriaus garbės pirmininkas. 2015 m. suteiktas Mažeikių miesto garbės piliečio vardas už rūpinimąsi išsaugoti Lietuvos laisvės gynėjų atminimą ir įamžinti rezistencijos kovas Mažeikių rajone.

Dar besimokydamas Mažeikių gimnazijoje neblogai piešė; jo klasės auklėtojas buvo būsimasis tapytojas Jonas Švažas, o piešimą dėstė dailininkas akvarelistas Česlovas Kontrimas. Baigęs keturias gimnazijos klases, ruošėsi stoti į Kauno dailės technikumą, bet buvo ištremtas. 1945 m. įstojo į susibūrusią pogrindinę organizaciją, kurioje buvo 7 ar 8 nariai, platino atsišaukimus. 1947 m. prie A.Ruginio (slapyvardis - Alksnis) vadovaujamos pogrindinės organizacijos prisijugė viena klase žemiau besimokančių gimnazistų grupė, kuriai vadovavo Jonas Kairys. 1949 m. suimtas, savaitei uždarytas saugumo būstinėje (pastate J. Basanavičiaus gatvėje, priešais bažnyčią), vėliau perkeltas į vidaus reikalų kalėjimą, kuris buvo dabartinio Savivaldybės pastato rūsiuose. Iš Mažeikių buvo pervežtas į Šiaulių kalėjimą, vėliau kalėjo Vilniuje, Lukiškėse. Buvo nuteistas septyneriems metams lagerio, išvežtas į Intos (Komija) lagerį; čia dirbo anglies kasykloje. 1954-12-29 paleistas. Grįžęs į Mažeikius dirbo įvairius darbus. Baigęs Mažeikių vakarinę mokyklą, įstojo į Veterinarijos akademiją, kur įgijo zootechniko specialybę. Iki pensijos dirbo Mažeikių veislininkystės stotyje.

Apie trisdešimt metų buvo Plinkšių būrelio medžiotojas. Prasidėjus Atgimimui, A. Ruginis įsijungė į Sąjūdžio veiklą, buvo Lietuvos sąjūdžio Mažeikių skyriaus sekretorius. Oranizavo komitetą Stasio Lozoraičio kandidatūrai į Lietuvos prezidentus remti, dalyvavo kuriant Lietuvos politinių kalinių sąjungos Mažeikių skyrių, ir yra šio skyriaus pirmininkas. Dalyvauja „Laisvės kovų atminimo įamžinimo" komisijos veikloje, incijuoja paminklų statybą žuvusiems partizanams.

1999 metais A. Ruginis surado partizanų žūties ir užkasimo vietą, jo dėka palaikai iškilmingai buvo perlaidoti Sedoje, 2003 metais inicijavo penkių stribų būstinių, kaip žmonių kankinimo vietų, pažymėjimą atminimo lentomis Sedos, Židikų ir Viekšnių miesteliuose. Jo iniciatyva šešiose partizanų žūties vietose Milių, Dagių, Purvinės, Balėnų, Plikšilės ir Žemalės miškuose pastatyti ir iškilmingai atidengti atminimo ženklai, pastatytas paminklinis akmuo Pievėnuose.

2012 m. Vasario 16-osios proga apdovanotas Tremtinių sąjungos medaliu „Už nuopelnus Lietuvai“, 2013 m. - Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos apdovanojimas – „Vilties žvaigžde“.

Šaltiniai

  • Marius Stonys. Jaunystėje gimęs patriotizmas išlikęs iki šiol // Santarvė. - 2011. - Gruod. 10. - Nr. 140. - P. 8.
  • Vytautas Malūkas. Mažeikiškio darbai įvertinti „Vilties žvaigžde" // Santarvė. - 2013. - Geg. 4. - Nr. 49. - P. 1, 3.
  • Vytautas Malūkas. Garbės piliečio vardas bus suteiktas Albertui Ruginiui // Santarvė. - 2015. - Saus. 31. - Nr. 13. - P. 1, 3.