Tirkšlių koplytstulpis
Straipsnis šiuo metu rašomas. |
TIRKŠLIŲ KOPLYTSTULPIS SU PENKIOLIKA ŠIRDŽIŲ, dar vad. „Penkių širdžių" koplytstulpiu, past. 1867 m. (nurodomi ir kiti metai - 1676 m.), yra Tirkšlių miestelio centre, Dariaus ir Girėno gatvėje. Apvaliąją koplytstulpio dalį iš trijų pusių puošia ryškiai raudonų penkių širdžių eilė. Paminklo architektūrai įtakos turėjo ankstyvasis barokas. 1981 m. koplytsulpis restauruotas pagal architekto V. Žemkalnio-Landsbergio projektą. 2005-03-25 įrašytas į Lietuvos Respublikos kultūros paveldo objektų registrą (D 159)[1].
Legendos
Yra pasakojama, kad toje vietoje, kur pastatytas koplytstulpis, buvo sudegintos moterys, kaltinamos raganavimu. Kaip įrodymas buvo pateiktas pasakymas, kad jos skrido į Šatrijos kalną, garsiąją raganų susirinkimų vietą, ir grįžo atgal. Kiti pasakojo, kad Važinskienė norėdama nunuodyti savo priešą - Tadeušą Drazdauskį, nunuodijo savo sūnų. Jis mirė toje vietoje, kur pastatytas koplytstulpis. Dar pasakojama, kad vienas tarnas buvo kankinamas, jog pasakytų įėjimą į tunelį, kuris buvo po dvaru. Be jis nepasakė ir buvo užkankintas. Išlindę ponai pažymėdami jo žygdarbį, pastatė koplytsulpį. Tuneliui reikėjo ventiliacijos angų, todėl pastatytas koplytstulpis tuščiaviduris, kuriuo galėjo nusileisti į tunelį. Tunelis ėjo iš dvaro į pušyną, o kita atšaka į bažnyčią. Tunelis buvo mūrytas iš akemnų ir plytų. Vėliau jis buvo užverstas [2].
Šaltiniai
- 1954 m. mokslinės ekspedicijos dalyvio A. Pilypaičio Tirkšlių koplytstulpio aprašymas //Lietuvos MA Vrublevskių bibliotekos rankraščių skyrius: F.322-1157.