Rubikaliai

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Rubikaliai
Rubikaliu kaimo kapines.MKE.2009-08-06.jpg
Antrosios Rubikalių kaimo kapinaitės
Informacija
Seniūnija: Sedos seniūnija
Gyventojai: 10 (2001 m.)
Rubikalių k. pietiniu pakraščiu eina Sedos-Pievėnų vieškelis

RUBIKALIAI, kaimas Sedos seniūnijoje, apie 3 km į rytus nuo Sedos, tarp Mažeikių-Sedos plento ir Sedos-Pievėnų vieškelio. Rytiniu pakraščiu teka Šerkšnė, pietinėje dalyje ribojasi su Užežerės kaimu.

Gyventojai

Gyventojų skaičius: 1923 m. - 13 ūkių, 84 gyv., 2001 m. - 10 gyv. (5 vyr., 5 mot.).

Istorinės žinios

Yra išlikęs 1816-1817 m. Sedos parapijos kalėdojimo metu užfiksuotas gyventojų sąrašas. Pagal jį Rubikaliai buvo kunigaikščio Sapiegos nuosavybė. Jo vardas nenurodomas, bet nekyla abejonių, kad tai Sedos dvarininkų Sapiegų valda. Tais metais Rubikaliuose buvo surašyta 16 ūkių, kuriuos valdė šie savininkai: Pranciškus Toliautas, Baltramiejus Kvedaras, Feliksas Gricevičius, Motiejus Poška, Petras Jučinskis, Motiejus Kirkilas, Petras Pabrėža, Pranciškus Budrys, Jonas Petkus, Remigijus Beniusevičius, Nikodemas Drazdauskis, Kotryna Paužienė (?), Juozapas Petkus, Vladimiras Narmontas, Motiejus Labanauskis ir Pranciškus Mikalauskis. Įdomu, kad, be Rubikalių kaimo, dar buvo ir Parubikaliai. Jame buvo įsikūręs tik vienas kilmingasis ponas Juozapas Stirpinskis. Be samdinių, jis dar turėjo ir kampininką Joną Uščiną.

Kaime buvo Greičių (Greicių) dvarelis. Jo savininkai Vanda ir inžinierius architektas Liubomiras Gricevičiai buvo lenkų bajorai, išvengė tremties; abu palaidoti Grūstės kapinėse. Kaime buvo plytinė. Pokario metais joje gamindavo plytas.

Kaime yra dvejos kapinaitės[1]. Pirmosios yra šiaurės rytinėje kaimo dalyje, apaugusios lapuočiais medžiais. Įrengtos aukščiausioje kalvelės vietoje. Užima 0,06 ha plotą. Yra vienas kryžius, skirtas Lietuvos krikšto 600 m. jubiliejui: 1387-1987. Kitas, medinis, datuotas 1947 metais, o dar vienas pririštas prie medžio, nes nupuvęs. Yra ir metalinis kryžius, suvirintas iš vamzdžių. Prie nulaužto medžio pritvirtintas nedidelis medinis kryžius. Romualdas Petrauskas Rubikalių kapinėse pastatė stogastulpį. Ant stogastulpio pritvirtinta medinė nuoroda: „Palaidotiems nuo maro ir / gyvenusioms šeimoms atminti.“ Žemiau pritvirtinta metalinė lentelė su išgraviruotomis Rubikalių kaime gyvenusių žmonių pavardėmis: „J. ir V. Andriekiai, O. ir V. Jonaičiai, S. ir V. Erminai, S. ir Z. Liubšiai, V. ir M. Musulai, G. ir Z. Končiai, E. ir A. Kazlauskai, O. ir F. Končiai, Z. Jonaitis, V. ir Z. Kazlauskaitės, Virkečiai, B. ir J. Jonaičiai, D. Dacienė, Kazlauskai, J. ir M. Pociūtės, B. ir V. Petrauskai, V. ir L. Gricevičiai, R. ir J. Jonaičiai.“[2].

Antrosios kapinaitės yra rytinėje kaimo dalyje. Jos iš šiaurės pusės apaugusios lapuočiais medžiais ir krūmais. Yra vienas medinis kryžius.

Etimologija

Asmenvardžio Rubikas priesaginė daugiskaitinė forma.

Literatūra

  • Trečiadienio valandos kelionės: leidinys apie mažus, nykstančius ir jau išnykusius Mažeikių rajono kaimus/ [sudarytoja Rūta Končiūtė]. - Vilnius, 2006. - 176 p. - P. 80 - 83. ISBN 9955-9934-0-5.

Šaltiniai

  1. P. Šverebas, kn.: Seda. - V, 1997. - P. 298.
  2. Povilas Šverebas. Rubikalių kaimas, jo kapinaitės ir Romualdos Petrausko dovana. - Santarvė, 2025, bal. 18, Nr. 30, p. 7, 13.

  • Rubikalių k. planas 1869 m. // Lietuvos istorijos archyvas: F. 1295, ap. 1, b. 1492. - 1 lap.; b. 1498. - l. lap.