Plinkšių ežeras

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Plinkšių ežeras
Plinkšių ežeras ties Plinkšiais
Plinkšių ežeras ties Plinkšiais
Kodas: 30040110
Seniūnija: Šerkšnėnų seniūnija, Sedos seniūnija
Plotas: 393,5 ha
Aukštis virš jūros lygio: 110,3 m
Vidutinis gylis: 3,6 m
Giliausia vieta: pietuose 11,7 m
Įtekančios upės: Juodė (iš Gudono ež.), Markija, Domija, Šilupis, Šaltininis upelis
Ištekančios upės: Šerkšnė

PLINKŠIŲ EŽERAS yra Šerkšnėnų ir Sedos seniūnijose, 5 km į pietryčius nuo Sedos. Priklauso Plinkšių kraštovaizdžio draustiniui. Ilgis iš pietų į šiaurę 5,5 km, didžiausias plotis 1,5 km[1].

Ežeras apima 3 rinos segmentus. Kranto linija stambiai vingiuota. Krantai – žema pelkėta terasa, rytiniuose, pietvakariniuose ir šiaurvakariniuose krantuose – pelkėti miškai. Dugne molingas sapropelis ir dumblingas smėlis. Pakrantėse 20-60 m pločio nendrių ir meldų juosta. Seniau Domija jungė ežerą su Varduva, bet dabar ši jungtis užakusi [2].

Prie Plinkšių ežero yra šie kaimai: Plinkšės, Užpelkiai, Pamarkija, Paplinkšė, Uikiai.

Plnkšių ežeras minimas 1545 m. liepos 27 d. Livonijos ordino magistro Hermano Hasenkampo paskirtų įgaliotinių Livonijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sienų patikros ataskaitoje [3].

Biologinė įvairovė

1995 m. į ežerą buvo paleista 4800 karpių, 1996 m. - 3000 unguriukų, vėliau - baltųjų amūrų mailiaus.

Vandens lygio reguliatorius

1997 m. UAB „Mažeikių melioracija" įrengė 135 tūkstančius litų kainavusį Plinkšių ežero vandens lygio reguliatorių. Įrenginio užsakovas - Mažeikių rajono savivaldybė - lėšų skyrė iš rajono gamtos apsaugos fondo. Senais laikais ežero vandens lygį reguliuodavo Šerkšnės upės malūno užtvanka. Tarybiniais metais senojo malūno vietoje įrengta užtvanka laukų drėkinimui irgi neleido ežero vandenims per daug nusekti. Prasidėjus privatizacijai, kažkas išardė užtvanką ir pagrobė betoninius blokus. Nusekus vandenims, ežero gyvūnijai iškilo pavojus. Pakrantės ėmė sparčiai užželti vandens augalais, ėmė nykti mikro flora. Šie ir kiti faktoriai lėmė būtinybę įrengti ežero vandens lygio reguliatorių.

Plinksiu ezeras1.MKE.2007-07-21.jpg
Plinksiu ezeras.MKE.JPG

Ežero vandens lygio reguliavimo projektą parengė Šiaulių „Hidroprojekto„ firma. UAB „Mažeikių melioracija". Visas užtvankos įrenginys pastatytas iš monolito gelžbetonio. Darbams vadovavo vykdytojas Algirdas Kryžius ir meistras Ričardas Budrevičius. Prie betonavimo darbų daugiausia dirbo betonuotojas Liudas Šopa ir Mindaugas Jurevičius. Baigus statyti įrengnį, nukreipiamasis kanalas buvo užverstas ir Šerkšnės upė grąžinta į senąją vagą [4].

Šaltiniai

  1. Tarybų Lietuvos enciklopedija. - V., 1987. - T. III. - P. 398.
  2. Lietuvių enciklopedija. - Boston, 1961. - T. 23. - P. 142 - 143.
  3. [1]
  4. Z. Rimkus. Reguliuojamas Plinkšių ežero vandens lygis // Santarvė. - 1998. - Nr. 3.