Nepriklausomybės aikštė

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Nepriklausomybės kryžius Nepriklausomybės aikštėje Mažeikiuose. Autorius Algirdas Stankus

NEPRIKLAUSOMYBĖS AIKŠTĖ, Nepriklausomybės skveras. Yra Mažeikiuose, Laižuvos ir Birutės gatvių sankryžoje. Aikštėje vyksta kultūriniai renginiai, minimo svarbios Valstybės šventės.

1922 m. iš Stoties gatvės turgus perkeltas į turgaus aikštę Laižuvos gatvėje. Turgaus aikštės nebeliko, kai 1961 metais buvo pastatyta Mažeikių mokykla-internatas, o greta įrengtas sporto stadionas. Šiaurinėje turgaus teritorijos dalyje liko aikštė, kuri sovietmečiu buvo pavadinta Tarybų aikšte. Joje buvo pastatytas paminklinis akmuo su užrašu, kad jis skirtas tarybiniams kariams išvaduotojams. Sovietmečiu prie šios aikštės vykdavo gegužės 1-osios, Spalio švenčių demonstracijos ir mitingai. Prieš kiekvieną šventę iš Komunalinių įmonių kombinato sandėlių būdavo atvežami ir palei gatvęsumontuojama laikina tribūna [1].

Atkūrus Lietuvoje nepriklausomybę aikštė pavadinta Nepriklausomybės vardu. Akmuo pašalintas , o vietoj jo pastatytas kaltas paminklinis kryžius (autorius Algirdas Stankus žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę atminti).

2013 m. įgyvendintas projektas „Laižuvos gatvės dalies rekonstrukcija ir Nepriklausomybės skvero sutvarkymas", kuriam gautas finansavimas. Bendra projekto vertė siekė per 867 tūkst. eurų. Iš šios sumos per 533 tūkst. eurų skirta iš 2007-2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Projektas įgyvendintas pagal „Sanglaudos skatinimo veiksmų programos" prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai" priemonę „Regioninių ekonomikos augimo centrų plėtra". Projekto metu kompleksiškai sutvarkius Laižuvos gatvės dalį, Nepriklausomybės skvero viešąsias erdves, yra užtikrintas eismo saugumas, pagerėjo sąlygos naudotis viešuoju transportu, dviračiais, sudarytos sąlygos kokybiškesniam laisvalaikiui[2].

Šaltiniai

  1. Bernarda Plastinina. Tarpukario Laižuvos gatvė buvo prestižinė // Santarvė. - 2010. - Spalio 23. - Nr. 120. - P. 10, 13.
  2. Janina Sribaliutė. Sutvarkytame Nepriklausomybės skvere - laisvalaikis ir minėjimai // Santarvė. - 2015. - Vasar. 5. - Nr. 15. - P. 2.