Eduardas Jonušas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška

JONUŠAS EDUARDAS (g. 1932-04-03 Pikelių k.), dailininkas tapytojas, skulptorius. Gyvena Nidoje, yra miesto garbės pilietis.

Pradinę mokyklą baigė Mažeikiuose. Per II pasaulinį karą su tėvais pasitraukė į Vokietiją. Ten kurį laiką mokėsi. Gyveno Kulminuose, Mohringene, Berlyne. Pasibaigus karui, jis sugrįžo į gimtinę. Pakeliui, Lenkijoje, buvo suimtas ir pateko į Gardino kalėjimą. Po kurio laiko jį apgyvendino vaikų namuose. Iš ten Eduardas pabėgo ir 1946 m. grįžo į Mažeikius. Klaipėdoje gilino žinias muzikos srityje, neakivaizdiniu būdu mokėsi vidurinėje. 1951 m. buvo paškautas į sovietų armiją. Ten buvo nuteistas ,,už antitarybinę agitaciją” 25-iems metams kalėjimo ir penkeriems metams tremties. 1952 m. išvežtas į Čitą, vėliau prie Amūro. Kalėjo Angarske, Irkutske. 1956 m. grįžo į Lietuvą, apsistojo Klaipėdoje.

E. Jonušas surinko ir restauravo per 100 baigiančių sunykti kuršių antkapinių paminklų - krikštų, senųjų kuršių laivų vėtrunges, sutvarkė kopų apželdintojo D. Kuverto kapą, daug nuveikė tvarkant Nidos bažnyčios interjerą, atkūrė senovinįo kurėną „Kuršis" pagal senuosius brėžinius, atgabentus iš Vokietijos.

1995 m. Vokietijoje išleista Ewaldo Heino sudaryta knyga ,,Cymbala”, kurioje išspausdintas Eduardo Jonušo sukurtas septyniolikos paveikslų ciklas.

Nuorodos