Kalniškiai

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
18:56, 2 gruodžio 2013 versija, sukurta MKE-Robotas (Aptarimas | indėlis) (robotas: smulkūs taisymai)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search
 Gears.gif  Straipsnis šiuo metu tvarkomas.
Reikia ištaisyti gramatines klaidas, suredaguoti tekstą. Jei galite tai padaryti, spauskite čia.
Kalniškiai
Kalniskiai.MKE.2007-07-21.jpg
Koplytėlė medyje Kalniškių k.
Informacija
Seniūnija: Šerkšnėnų seniūnija
Plotas: 364,1 ha
Gyventojai: 29 (2003-01-01) (2001 m.)
Kryžius prie Sedos-Pievėnų vieškelio Kalniškių k.

KALNIŠKIAI, kaimas Šerkšnėnų seniūnijoje. Vakaruose ribojasi su Plinkšių, šiaurėje - su Ketūnų ir Dacių, pietuose - su Girkalių k. ir Girkalių mišku, rytuose - su Padagų ir Kirklių k. Šiauriniu parkraščiu eina Sedos-Rubikų-Pievėnų vieškelis.

Gyventojai

Gyventojų skaičius: 1902 m. - 134 gyv., 1923 m. - 23 ūkiai, 129 gyv., 1973 m. - 20 kiemų, 2001 m. - 30 gyv. (13 vyr., 17 mot.).

Kalniškių k. 1906-12-27 gimė architektas Petras Janulis.

Kapinės

Lit. šaltiniuose nurodomos dvejos kapinaitės. Pirmosios yra dešinėje Sedos - Pievenų kelio pusėje. Jokių pėdsakų, žyminčių, kad tai kapinės, nematyti. Jos apaugusios įvairiais medžiais ir krūmais.

Antrosios kapinaitės yra pietinėje dalyje, prie B. Vitkevičienės sodybos (žr. Kalniškių (Užmarkijos ) kaimo kapinės).

Kalniškių k. senkapiai, vadinami Antanavičiaus žvyrduobe arba Rūskalniu - buvę archeologijos paminklas (AV-668). Yra sunaikintos tiesiant Pašerkšnės-Plinkšių kelią. Išlikę tik pakraščiai. Yra pietvakarinėje kaimo dalyje, miško kalvelėje [1]. Paminklas įrašytas į Lietuvos kultūros paveldo objektų sąrašą [2].

Mikrotoponiminiai vietovardžiai

Kalniškių kaimo vietovardžiai užrašyti apie 1973 m.

  • Bagdoniškės pakalnė yra Kalniškių kaimo vakariniame pakrastyje, apie 2,5 km į vakarus nuo Rubikų centro, Sedos-Pievėnų vieškelyje. Važiuojant nuo Sedos pusės ši pakalnė stati. Pasakojama, kad vieną šventadienį ėjęs iš Sedos atlaidų kažkoks Kesminas. Šioje vietoje augo didelis ąžuolas, o po juo buvo akmuo. Kesminas atsisėdo ant akmens pailsėti ir mirė. Netoli pakalnės gyvenęs šimtametis senukas Bagdonas, todėl šią vietą taip ir pavadino.
  • Bagdono kalnas - kalva kaimo vakarinėje dalyje, 2,5 km nuo Rubikų. Aukstis apie 1O m. Ant kalvos auga didelis ąžuolas. Pavadinta pagal netoli gyvenančio žmogaus pavardę.
  • Baranausko kalnas - kalva Kalniškių k. pietryčiuose, apie 400 m nuo Bagdoniškės pakalnės. Aukštis apie 15 m. Kalvos viršūnė nedirbama, smėlėta, apaugusi krūmais. Pavadinta pagal netoli gyvenačio žmogaus paravrdę.
  • Baranausko pušynėlis yra kaimo šiaurės vakaruose. Tai apie 12 m aukščio kalva, apaugusi pušimis.
  • Kruoniškės - dirbamas laukas Kalniškių k., į šiaurės rytus nuo Plinkšių. Plotas apie 15 ha. Anksčiau ši vieta buvo užpelkėjusi. Pasakojama, kad čia gundindavo ir klaidindavo. Po laukus vaikščiodavo žiburėlis.
  • Liupšio kalnas yra Kalniškių k. vakaruose. Aukštis 8 m. Viršukalnė nedirbama, nes labai bloga žeme.
  • Liupšio miškelis yra kaimo vakaruose vakarinėje dalyje. Plotas apie 1 ha. Auga daugiausia spygliuočiai medžiai. Pavadinta pagal čia gyvenusio žmogaus pavardę.
  • Nendrė.
  • Ragankalnis - kalva Kalniškių k. vakaruose, už Liupšio kalno į rytus. Aukštis apie 15 m. Ant kalvos neauga joks medis, apie kalvą buvo kūdros. Pasakojama, kad senovėje didžiausia kaimo dalis buvo apaugusi medžiais ir krumais. Tik vienas kalnas buvęs plikas - ne vieno medžio, ne vieno krūmo nebuvo. Pakalnėje buvo prūdai. Žmonėms rodydavosi, kad ten raganos skalbiasi. Taip žmonės ir pavadino kalvą - Ragankalniu.
  • Šv. Jono pakalnė - pakalnė prie Nendrės upelio. Čia buvo pastayta Šv. Jono skulptūra.

Etimologija

Spėjama, kad kaimas taip pavadintas todėl, kad yra daug kalvų. Kalniškiai - žodžio kalnas priesaginė daugiskaitinė forma.

Kiti straipsniai

Šaltiniai

  1. P. Šverebas, kn.: Seda. - V., 1997. - P. 299.
  2. Lietuvos TSR kultūros paminklų sąrašas. - V., 1973. - P. 259.

  • Kalniškių k. planas 1869 m. // Lietuvos istorijos archyvas: F. 1295, ap. 1, b. 1353. - 1 lap.; b. 1354 - 1 lap.