Vandeninis kirstukas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Vandeninis kirstukas
Vandeninis kirstukas (Neomys fodiens)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Chordiniai
Chordata
Potipis Stuburiniai
Vertebrata
Klasė Žinduoliai
Mammalia
Būrys Soricomorpha

Šeima Kirstukiniai
Soricidae
Gentis Vandeniniai kirstukai
Neomys
Rūšis Vandeninis kirstukas
Neomys fodiens
(Pennant, 1771)

VANDENINIS KIRSTUKAS (Neomys fodiens) - kirstukinių (Soricidae) šeimos vabzdžiaėdis gyvūnas.

Kūnas 70-90, uodega 50-70 mm ilgio. Nugara juoda, pilvas baltas. Už akių būna šviesios dėmės. Akys mažytės, bet gerai matyti. Ausys vos išsikiša iš po plaukų. Uodegos apačia eina ilgesnių plaukų eilė. Pėdos ir pirštų kraštai taip pat apaugę ilgesniais šiurkščiais plaukais, kurie padeda irtis vandenyje. Turi 30 dantų. Dantų viršūnės rudos.

Gyvena prie vandens telkinių: ežerų, tvenkinių, upelių, melioracijos kanalų. Jauni migruojantys individai gali būti sugaunami ir sausose vietose, gana toli nuo vandens. Gerai plaukioja ir nardo. Maisto ieško tiek vandenyje, tiek sausumoje, minta moliuskais, vabzdžiais ir kitais smulkiais vandens bestuburiais gyvūnais, taip pat ėda smulkias varles ir žuvis, ikrus, sliekus. Gyvena urveliuose, kuriuos išsirausia patys arba pasinaudoja kitų smulkiųjų žinduolių išraustais urveliais. Žiemą laikosi prie properšų, maisto ieško po sniegu ir vandenyje. Pavasarį ir vasarą patelės veda 3-8 jauniklius.

Paplitimas rajone ir gausumas

Mažeikių rajone gana retas. 2000 m. buvo sugauti vos keliose vietose - Kvistės upės slėnyje, Meižių ežero pakrantėje šalia Didžiamiškio, netoli Serbentavo ir Senmiestės miškų. Taip pat gyvena Plinkšių kraštovaizdžio draustinyje.

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud. V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 128 p. - P. 67. ISBN 9986-767-02-1.
  • Mažeikių rajono gyvūnijos atlasas. - Marijampole, 2001. - 152 p. - P. 124. ISBN 9986-875-48-x.