Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
Dhenar
(Dhenar)
14 eilutė: 14 eilutė:
'''ŽIDIKŲ MARIJOS PEČKAUSKAITĖS VIDURINĖ MOKYKLA''' yra [[Židikai|Židikų]] miestelyje. Tai seniausia rajono mokykla.
'''ŽIDIKŲ MARIJOS PEČKAUSKAITĖS VIDURINĖ MOKYKLA''' yra [[Židikai|Židikų]] miestelyje. Tai seniausia rajono mokykla.


== Istorija ==
urquattro rašo:Geras pasakojimas, tik gal trūksta poros dienų, pslieartų Paryžiuje, aprašymo. Bent jau kelionės pradžia labai panaši į mano ir maždaug per tiek pat laiko į priekį susisukot. Kai kuriose vietose teko taip pat tranzuoti. Gerai, kai atostogas ne veltui išnaudojat.
 
Pirmoji mokykla Židikuose įkurta 1865 m. apie ją žinių išlikę labai mažai. 1912-1913 m. mokykloje buvo dėstoma rusų kalba. Per savaitę du kartus į mokyklą ateidavo kunigas ir dėstė tikybą lietuviškai. Kaizerinės Vokietijos okupacijos laikotarpiu mokykla buvo uždaryta. Ji atkurta tik 1918 m.
 
1915-1930 m. Židikuose gyvenusi rašytoja [[Pečkauskaitė Marija-Šatrijos Ragana|Marija Pečkauskaitė]] taip pat mokė vaikus, ji įkūrė slaptą mokyklelę, pirmąją Židikų apylinkėse kurioje buvo mokoma lietuviu kalba.
 
1918 m. vasario 16 d. Židikuose atidaryta pirmoji legali lietuviška mokykla. Į ją mokyti buvo paskirtas energingas, jaunas mokytojas Klemensas Juodka. 1927 m. mokykloje dirbo mokytojos Juzė Pučkorienė (atleista 1927-08-01), Jonas Vaitkevičius (1927-08-01 - 1927-09-01, ėjo vedėjo pareigas), nuo 1927-09-01 mokyklos vedėju paskirtas Vincentas Gustaitis, o mokytoja - Sofija Bertulytė<ref>Švietimo darbas. - 1927. - Nr. 7. - P. 703.</ref>, <ref>Švietimo darbas. - 1927. - Nr. 8. - P. 814.</ref>. Kristutytė, Bertulytė, Minašievaitė. Pirmąja mokyklos vedėja buvo paskirta mokytoja Ripalytė. Mokykla jau buvo perkelta į medinį pastatą valsčiaus kieme. 1927 m. mokykla buvo dviejų komplektų. Mokiniai mokyklą lankė nepastoviai.1928 m. buvo atidarytas trečias komplektas ir paskirtas dar vienas mokytojas - J. Gudynas.
 
1932 m. prie židikų pradinės mokyklos buvo priskirtas žydų tautybės komplektas. V ir VI skyrius lankė ir žydai. Žinoma, kad lietuviai ir žydai tarpusavyje gerai sugyveno. Mokykloje buvo dėstoma lietuvių kalba, aritmetika, geografija, gamta, fizika, chemija, kūno kultūra ir kiti. Per dieną būdavo penkios pamokos. Jos prasidėdavo 9 valandą.
 
Po II Pasaulinio karo ir sovietinės okupacijos, Židikų mokykla nedirbo keletą metų. 1945 m. sausio mėnesį darbas vėl prasidėjo. Mokytojos V. Gerulskytė ir L. Labanauskienė dirbo ūkininko Olšausko ūkyje, o mokytoja E. Strikaitienė Petraičiuose. Mokinių skaičius buvo nedidelis.
 
1945 m. židikiškiai nusprendė įsteigti progimnaziją, bet tam nebuvo patalpų, tad nutarta progimnaziją atidaryti Sugaudžiuose. 1945 m. rugsėjo pirmąją prasidėjo pirmieji progimnazijos mokslo metai.
 
1948 m. progimnazija buvo performuota į septynmetę mokyklą. Vyresnės klasės mokėsi Sugaudžiuose, o pradinės - Židikuose. 1950 m. panaikinus Židikų valsčių, šio patalpas atidavė mokyklai. Visos klasės iš Sugaudžių buvo perkeltos į Židikus.
 
1951 m. pavasarį septynmetė mokykla išleido paskutinę laidą, o jau 1951 m. rudenį mokykla tapo vidurine. 1955 m. Židikų vidurinė mokykla išleido pirmąją laidą. 1965 m. mokykla persikėlė į naują pastatą, prie kurio 1974 m. pastatytas bendrabutis. 1989-1125 mokyklai gražintas Marijos Pečkauskaitės vardas.
 
2007 m. mokykloje, laimėjus projektą, buvo atliktas kapitalinis remontas - sudėti nauji, plastikiniai langai, apšiltintas stogas. Iš viso darbams prireikė apie 711 tūkst. litų. 2009 m. mokykloje atidengtas skulptoriaus Osvaldo Neniškio sukurtas rašytojos biustas, kurį pašventino vienas iš renginio globėjų, Telšių vyskupas Jonas Boruta.
 
2009 m. gruodžio 21 d. mokykloje lankėsi Europos parlamento narys, Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pirmininkas, Nepriklausomybės atstatymo akto signataras, profesorius Vytautas Landsbergis.
 
Mokykloje veikė folklorinis kolektyvas [[Žemaitukai|„Žemaitukai"]] (vad. Saulė Ragulienė).


== Bendradarbiavimas su kitomis mokyklomis ==
== Bendradarbiavimas su kitomis mokyklomis ==
Anoniminis naudotojas

Naršymo meniu