Jonas Jurkūnas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
502 pridėti baitai ,  11:17, 21 vasario 2011
nėra keitimo aprašymo
(Naujas puslapis: '''JURKŪNAS JONAS''' (slapyv. ''Švarcas'') (g. 1878-10-25 Voverių k. - m.?), knygnešys. Lietuvišką spaudą gabenti ir platinti paskatino Tirkšlių vikaras Povi...)
 
1 eilutė: 1 eilutė:
'''JURKŪNAS JONAS''' (slapyv. ''Švarcas'') (g. 1878-10-25 [[Voveriai|Voverių]] k. - m.?), knygnešys.  
'''JURKŪNAS JONAS''' (slapyv. ''Švarcas'') (g. 1878-10-25 [[Voveriai|Voverių]] k. - m.?), knygnešys.  


Lietuvišką spaudą gabenti ir platinti paskatino Tirkšlių vikaras Povilas Dogelis apie 1902 m. Parsiveždavo spaudos savo arkliais, taip pat duodavo arklius kitiems knygnešiams. P. Dogelį uždarius į Kretingos vienuolyną, lietuviškos spaudos nuvykdavo parsivežti iš Kretingos. Platino „Tėvynė sargą“, „Žinyčią“, elementorius ir kt. religinio turinio knygas Tirkšlių, Mažeikių, Viekšnių apylinkėse. Bendradarbiavo su knygnešiu [[Motuzas Jonas|Jonu Motuzu]] (gyv. Mažeikiuose), Jurgiu Gudu, iš kurių gaudavo draudžiamosios spaudos. Apie 1903 m. pradėjo talkinti Kiprui Bieliniui (tuomet turėjusiam Sermėgiaus slapyv.), įsijungė į socialdemokratinės spaudos platinimą. Gavęs iš K. Bielinio raštelį, vieną kartą per du mėnesius vykdavo į Klaipėdą ir iš ten parsigabendavo spaudos. Parsivežtą spaudą slėpdavo savo ūkyje. Dalį knygų perduodavo K. Bieliniui, kuris jas nusiveždavo į Jelgavą ir Rygą, kitas knygas platindavo pats, perduodavo kitiems knygnešiams. Pagrindinis traktas, kuriuo gabendavo spaudą ir organizuodavo jos pristatymą  buvo Kuliai – Plungė – Žemaičių Kalvarija – Mažeikiai. Nuveždavo ir Šiaulių kryptimi.  
Lietuvišką spaudą gabenti ir platinti paskatino Tirkšlių vikaras Povilas Dogelis apie 1902 m. Parsiveždavo spaudos savo arkliais, taip pat duodavo arklius kitiems knygnešiams. P. Dogelį uždarius į Kretingos vienuolyną, lietuviškos spaudos nuvykdavo parsivežti iš Kretingos. Porą kartų buvo nuvykęs į Prūsiją. Platino „Tėvynė sargą“, „Žinyčią“, elementorius ir kt. religinio turinio knygas Tirkšlių, Mažeikių, Viekšnių apylinkėse. Bendradarbiavo su knygnešiu [[Motuzas Jonas|Jonu Motuzu]] (gyv. Mažeikiuose), Jurgiu Gudu, iš kurių gaudavo draudžiamosios spaudos. Apie 1903 m. pradėjo talkinti Kiprui Bieliniui (tuomet turėjusiam Sermėgiaus slapyv.), įsijungė į socialdemokratinės spaudos platinimą. Gavęs iš K. Bielinio raštelį, vieną kartą per du mėnesius vykdavo į Klaipėdą ir iš ten parsigabendavo spaudos. Parsivežtą spaudą slėpdavo savo ūkyje. Dalį knygų perduodavo K. Bieliniui, kuris jas nusiveždavo į Jelgavą ir Rygą, kitas knygas platindavo pats, perduodavo kitiems knygnešiams. Pagrindinis traktas, kuriuo gabendavo spaudą ir organizuodavo jos pristatymą  buvo Kuliai – Plungė – Žemaičių Kalvarija – Mažeikiai. Nuveždavo ir Šiaulių kryptimi. 1905m. dalyvavo pirmajam lietuviškam vakare Mažeikiuose. J. Vaičkaus režisuotam spektaklyje " Velnias spąstuose" vaidino žydą. Už dalyvavimą 1905m. revoliuciniuose įvykiuose buvo suimtas, 11 mėnesių kalėjo Panevėžio, Šiaulių kalėjimuose.


Po spaudos draudimo panaikinimo apsigyveno Mažeikiuose (Viekšnių g. 3).
Po spaudos draudimo panaikinimo apsigyveno Mažeikiuose (Viekšnių g. 3).
15 eilutė: 15 eilutė:
* Radžiūnas B. Mažeikių knygnešys // Pergalės vėliava. – 1989, rugsėjo 5.  
* Radžiūnas B. Mažeikių knygnešys // Pergalės vėliava. – 1989, rugsėjo 5.  
</small>
</small>
*Ličkūnas S. Jonas Motuzas // Etnografinių eksponatų registracijos knyga " Alkos " muziejaus Mažeikiuose. L. 200
Misius K. Mažeikiai 1661-1917 metais. // Maeikiai. Praeitis, dabartis ir perspektyvos.


[[Kategorija: Knygnešiai]]
[[Kategorija: Knygnešiai]]
138

pakeitimai

Naršymo meniu