Skutulas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Skutulas
Skutulas Juodeikėlių k. ties Pikelių-Kugių vieškeliu
Skutulas Juodeikėlių k. ties Pikelių-Kugių vieškeliu
Informacija
Ilgis: 11,3 km
Ištakos: Ritinės k.
Žiotys: Venta
Kodas: 30011410

SKUTULAS, upė Židikų seniūnijoje, Ventos kairysis intakas.

Ilgis 11,3 km, iš jų 2 km Latvijos teritorijoje. Išteka iš Ritinės kaimo pelkių, teka į rytus per Juodeikėlių k., kerta Pikelių-Ukrinų vieškelį ir Pikelių-Juodeikių kelią, po to pasuka į šiaurę Didžiamiškio pakraščiu, daro kilpą į rytus, kerta Mažeikių-Pikelių plentą ir vėl pasuka į šiaurę. Latvijoje, žemiau Griežės, įteka į Ventą, 180,1 km nuo jos žiočių.

Prie Skutulo yra Juodeikėlių, Padarbų, Giniočių ir Griežės k. Yra du tvenkiniai. Pirmasis įrengtas 3,2 km nuo žiočių (plotas 3,9 ha; žr. Juodeikėlių I tvenkinys. Antrasis yra 6,7 km nuo žiočių (plotas 2,4 ha; žr. Juodeikėlių II tvenkinys. Anksčiau čia veikė malūnas, vad. Melnyčelė, kurio likę tik pamatai.

Skutulas turi deš. intaką Žylupį (ilgis apie 2 km), įtekantį 2,8 km nuo žiočių.

Slėnis

Skutulo atkarpa, sukanti pro Mažeikių naftos perdirbimo įmonę, yra vertinga botaniniu požiūriu. Ypač saugotinas Didžiamiškio I medynų kvartalas palei upelio tvenkinį ties keliu Mažeikiai-Pikeliai, ir dešinio Skutulo kranto teritorija iki pat ribos su naftos perdirbimo įmone. Minėtame miško kvartale, abipus upelio, aptikta retos, įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą įvairialapės usnies augavietė. Dešinio kranto pievose, šalia naftos perdirbimo įmonės ir kairiajame tvenkinio krante, ties keliu, apygausiai auga kita saugoma rūšis - vyriškoji gegužraibė.

Upė minima Raseinių žemės teismo knygose 1596 ir 1598 m.: nurodoma, kad teka pro Giniočių kaimą ir yra prie Griežlaukio (Griežės) sienos (Sprogis, 1888:75, 294).