Siauralapis gaurometis

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Siauralapis gaurometis
Nuotraukos laikinai nėra
Siauralapis gaurometis (Epilobium angustifolium)
Sistematika
Karalystė Augalai
Plantae
Skyrius Magnolijūnai
Magnoliophyta
Klasė Magnolijainiai
Magnoliopsida
Eilė Mirtiečiai
Myrtales
Šeima Nakvišiniai
Onagraceae
Gentis Gaurometis
Epilobium
Rūšis Siauralapis gaurometis
Epilobium angustifolium
L.

SIAURALAPIS GAUROMETIS (Epilobium angustifolium), nakvišinių (Onagraceae) šeimos daugiametis žolinis augalas.

Aukštis 60-150 cm. Jo šakniastiebis storas ir šliaužantis. Stiebas status arba kylantis. Lapai pražanginiai, lancetiški, beveik lygiakraščiai. Jų viršutinė pusė yra tamsiai žalia, o apatinė pusė - melsvai žalia. Žiedai tamsiai purpuriniai, netaisyklingi, susitelkę į ilgas (10-45 cm ilgio) viršūnines kekes. Augalas žydi liepos - rugsėjo mėn. Vaisius - daugiasėklė plaukuota dėžutė, o sėklos yra smulkios ir pailgos.

Vaistinės savybės ir panaudojimas

Vaistinė žaliava - lapai (Folia Chamaenerii angustifolii). Augalas kaupia taninus ir gleives, kurie veikia prieš uždegimą. Jo preparatai mažai toksiški, todėl juos gali vartoti vaikai ir senyvo amžiaus žmonės. Liaudies medicinoje gaminama vandeninė ištrauka: 1 valgomasis šaukštas žaliavos užpilamas 200 ml verdančio vandens, 15 min. virinama vandens vonioje ant mažos ugnies, po to paliekama 2 val. nusistoti, nukošiama. Geriama po 1 valgomąjį šaukštą 4 kartus per dieną prieš valgį nuo skrandžio opaligės, gastrito, kolito ir kitų virškinamojo trakto ligų. O žydintį augalą, apiplikytą verdančiu vandeniu, liaudies medicina rekomenduoja pridėti kaip kompresą prie skaudamos vietos. Gauromečio lapų vandeninę ištrauką žmonės vartojo ir nuo gerklės, ausų uždegimų.

Kai kuriose pasaulio šalyse gauromečio šaknys valgomos. Jos saldaus skonio, valgomos šviežios arba išvirtos.

Paplitimas Mažeikių rajone

Auga miškuose, pamiškėse, kirtimuose.

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud.: V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 128 p. - P. 116. ISBN 9986-767-02-1.