Ruginukas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Ruginukas
Ruginukas
(Agrotis segetum)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Vabzdžiai
Insecta
Būrys Drugiai
Lepidoptera
Šeima Pelėdgalviai
Noctuidae
Gentis Agrotis

Rūšis Ruginukas
Agrotis segetum
([Denis & Schiffermüller], 1775)

RUGINUKAS (Agrotis segetum) - pelėdgalvių (Noctuidae) šeimos drugys.

Drugys išskleistais sparnais 40 mm ilgio. Priekiniai sparnai gelsvai pilki ar rudai pilki, su tipišku pelėdgalviams piešiniu. Dėmės (inkstiškoji, apskritoji ir pleištiškoji) juodais apvadais. Patinų užpakaliniai sparnai balti, patelių - šviesiai pilki.

Vikšras 40-50 mm ilgio, blizgantis, murzinai ar rausvai pilkas. Nugara eina 3 tamsios linijos. Ant kiekvieno segmento nugaros yra po 4 tamsias karpeles. Galva rusva.

Vikšrai polifagiški. Minta daugiausia žoliniais augalais. Kenkia runkeliams, griežčiams, ropėms, bulvėms, žiemkenčių želmenims rudenį ir kt.

Žiemoja užaugę vikšrai žemėje, ariamo sluoksnio gylyje. Lėliukėmis virsta pavasarį. Drugiai pradeda skraidyti birželio mėnesį ir skraido iki vasaros pabaigos. Kiaušinėlius deda ant žolinių augalų, ypač piktžolių, lapų, taip pat ant kultūrinių augalų. Viena patelė sudeda vidutiniškai 500 kiaušinių. Vikšrai išrieda po 1-2 savaičių. Iš pradžių jie lapus skeletuoja, vėliau išgraužia juose skyles ar nugraužia juos ištisai, žiemkenčių pasėlių daigų lapelius nukanda prie pat žemės paviršiaus, nesudygusiose sėklose gali išgraužti įvairaus didumo iškandas. Po mėnesio vikšrai pradeda vengti šviesos ir dienomis slapstosi po žemės grumsteliais ar po prie žemės prisiglaudusiais lapais. Tuo metu jie maitinasi požeminėmis augalų dalimis. Naktimis apgraužia antžemines augalų dalis. Rudenį nuo vikšrų dažnai nukenčia žiemkenčių pasėliai ir įvairūs šakniavaisiai, kurių šaknyse vikšrai išgraužia stambokas landas. Užaugę vikšrai vėlai rudenį sulenda giliau į žemę ir pasiruošia žiemoti.

Tai vienas iš svarbiausių lauko kultūrų kenkėjų. Lietuvoje išsivysto viena generacija, o šiltomis vasaromis gali išsivystyti ir dalinė antroji generacija, tačiau šios generacijos vikšrai nespėja užaugti ir per žiemą sušąla.