Petrošinė

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search

PETROŠINĖ, kalvota vietovė Krakių k., 0,5 km į vakarus nuo gyvenvietės.

Apima pievą Ventos slėnyje, miškelį ir dalį kultūrinės ganyklos. Teritorijos plotas apie 20 ha. Pietiniu pakraščiu teka Venta, centrine dalimi į Ventą – Jautkupis. Reljefas banguotas. Vyrauja apie 20–25 m aukščio kalvos, o Jautkupio žemupyje iki 30 m aukščio. Jautkupio slėnyje dirvožemiai yra sutvirtinti šlaitų, kurių dirvodarinė ir podirvinė uoliena yra smėlis, lengvas ir vidutinis priemolis. Ventos slėnyje esančios pievos dirvožemiai aliuviniai gliejiški. Kultūrinėje ganykloje, kuri įrengta ant ariamos, dirvožemiai velėniniai jauriniai silpnai papajunę sunkios mechaninės sudėties. Nedidelius plotelius prie miškelio užima vidutiniškai nuardyti dirvožemiai.

Reikšmingiausias foristiniu požiūriu yra Petrošinės miškelis (plotas 4,2 ha), išsidėstęs Jautkupio žemupyje. Miškelio flora buvo tiriama 1975–1977 m. 1977-09-17 miškelyje augalus rinko Vilniaus universiteto botanikos katedras vyr. laborantė Jūratė Tupčiauskaitė. Miškelyje auga ąžuolai, liepos, eglės. Iš paukščių dažnai sutinkami varnėnai, didžiosias zylės, kikiliai, strazdai ir kt. Petrošinė yra vertinga teritorija biologiniu požiūriu.

Jautkupio kairiajame krante, pačioje viršutinėje terasoje, kur auga pavienės eglaitės, ąžuoliukai, buvo Krakių senkapiai.

Etimologija

Vietovė pavadinta pagal žemės savininko Antano Petrošiaus pavardę.

Literatūra

  • Mažeikių krašto gamta. Sud. V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 128 p. - P. 40. ISBN 9986-767-02-1.