Paprastasis ąžuolas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Paprastasis ąžuolas
Zibiku azuolas. MKE.jpg
Paprastasis ąžuolas (Quercus robur)
Sistematika
Karalystė Augalai
Plantae
Skyrius Magnolijūnai
Magnoliophyta
Klasė Magnolijainiai
Magnoliopsida
Eilė Bukiečiai
Fagales
Šeima Bukiniai
Fagaceae
Gentis Ąžuolas
Quercus
Rūšis Paprastasis ąžuolas
Quercus robur
L.
Žydintis ąžuolas

PAPRASTASIS ĄŽUOLAS (Quercus robur), bukinių (Fagaceae) šeimos daugiametis augalas.

Aukštis iki 40 m. Stiebas išsišakoja į drūtas šakas. Lapai bukai skiautėti, pamate su ryškiomis auselėmis. Lapkotis 5-10 mm ilgio. Žydi gegužės mėn. lapams skleidžiantis. Gilės prinoksta ir krinta rugsėjo-spalio mėn. Gilės išauga po 1-5 ant kotelio. Jos pailgai kiaušiniškos, beveik iki trečdalio apgaubtos gvildo.

Ąžuolai gyvena 400-500 metų, tačiau pasitaiko ir senesnių ąžuolų su gana drūtu liemeniu.

Paplitimas Mažeikių rajone

Dažna rūšis. Auga miškuose, parkuose, prie sodybų. Daug ąžuolų yra Račalių ąžuolyne.

Pavadinimo sąsajos

  • Ąžuolės miškas - miškas Renavo girininkijoje.
  • Ąžuolijos miškas - miškas Lūšės girininkijoje, 22 kv.
  • Ąžuolynas - pieva su šimtamečiais ąžuolais Ruzgų k., prie buv. dvaro, nusileidus prie Varduvos tvenkinio. Šioje vietoje išlikę seni azuolai. Prie dvaro buvo didelis sodas, parkas. Išliko tik ta vieta ir šimtamečiai ąžuolai.
  • Ąžuolynas - buvęs kairiajame Varduvos upės krante, ten, kur stovėjo Didžiųjų Juodeikių dvaras. Varduvos pakrantėje augo kelių hektarų ploto senas ąžuolynas. Buvo manoma, kad senojo tikėjimo laikais čia buvusi šventoji vieta. Ant Varduvos upės kairiojo kranto, prie kelio Pikeliai-Leckava, tarp kitų senų medžių vienoje upės kilpų žaliavo du seni, galingi ąžuolai, iš kurių vienas buvo vadinamas Katkevičiaus ąžuolu. Žmogaus krūtinės aukštyje jis buvo 6,2 m apimties, storomis ir plačiomis šakomis. Ant vienos šakos net būta aikštelės, kur, užlipę laipteliais, sėdėdavo muzikantai, vėliau, pokario metais, įsitaisydavo sporto varžybų sekretoriatas. Po ažuolo šakomis buvo medinė šokių aikštelė.

Padavimai: Baudžiavos laikais prie ąžuolo pririštus baudžiauninkus plakdavo rykštėmis. Prieš Antrąjį pasaulinį karą Bučių dvaro savininkas A.Svirtunas tarp sennų dokumentų rado ąžuolo piešinį su užrašu „Dąb Chodkewicza w Judejkach”. Ąžuolas sunaikintas kartu su ąžuolynu, apie 1975 m. pastačius naftos perdirbimo gamyklą ir jos tvenkinį. Apylinkė buvo viena iš gražiausių vietų dabartiniame Mažeikių rajone, į pietus-pietvakarius nuo Griežės archeologijos paminklų komplekso.[1].

Susiję straipsniai

Šaltiniai

  1. Vaitkevičius V. Senosios Lietuvos šventvietės. Žemaitija (Mažeikių rajonas). - Vilnius, 1998. - P. 155-186.

  • Mažeikių krašto gamta. Sud.: V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 128 p. - P. 116. ISBN 9986-767-02-1.
  • Monsevičius V., Balvočiūtė J., Makavičius D. Akmenės ir Mažeikių rajonų saugomų teritorijų floros ir faunos tyrimai. Ataskaita. - Akmenė, 1992. - P. 46.

Ąžuolo gilės