Ondatra

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Ondatra
Nuotraukos laikinai nėra
Ondatra (Ondatra zibethica)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Chordiniai
Chordata
Potipis Stuburiniai
Vertebrata
Klasė Žinduoliai
Mammalia
Būrys Graužikai
Rodentia
Šeima Žiurkėniniai
Cricetidae
Gentis Ondatros
Ondatra
Rūšis Ondatra
Ondatra zibethica
(Linnaeus, 1766)

ONDATRA (Ondatra zibethica) - žiurkėninių (Cricetidae) šeimos gyvūnas.

Tai pusiau vandens žinduolis, puikiai plaukioja ir nardo. Išvaizda panaši į bebrą, tik mažesnė. Kūnas 26-40 cm ilgio, svoris 0,7-1,0 kg. Kailiukas rudas. Uodega plokščia iš šonų, jos ilgis sudaro maždaug 80 proc. kūno ilgio. Uodega apaugusi žvynais ir retais plaukais. Priekinių kojų III, užpakalinių IV pirštai ilgesni už kitus pirštus. Užpakalinės letenos plikos, tik jų šonai ir pirštų šonai apaugę ilgais šereliais.

Minta vandens augalų ūgliais, lapais, stiebais, šakniastiebiais bei gyvūniniu maistu (ypač dvigeldžiais moliuskais, taip pat varlėmis, vėžiais, sraigėmis). Dauguma patelių per veisimosi sezoną atveda dvi jauniklių vadas, kartais gali ir tris. Paprastai veda 6-8 jauniklius. Dažniausiai ondatros aktyvios sutemus, bet pavasarį rujos metu, rudenį statant trobeles bei žiemos metu veiklios ir dieną.

Gyvena prie ežerų, upių, senvagių, kur gausi vandens augalija. Krantuose rausia urvus arba iš vandens augalų ir dumblo stato žemas kūgio formos trobeles. Urvo anga visada būna po vandeniu. Natūraliai gyvena Šiaurės Amerikoje, apie 1905-1906 m. įvežta į Europą, kur paplito. Lietuvoje introdukuota nuo 1954 m.

Paplitimas Mažeikių rajone ir gausumas

Mažeikių rajone šie žvėreliai gyvena Plinkšių kraštovaizdžio draustinyje, Grauminalio pelkėje, tvenkiniuose prie Lūšės gyvenvietės ir kai kuriose kitose vietose. Pastaraisiais metais ondatrų gausumas rajone gerokai sumažėjęs.

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud. V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 130 p. - P. 69, 127. ISBN 9986-767-02-1.
  • Mažeikių rajono gyvūnijos atlasas. - Marijampole, 2001. - 152 p. - P. 134. ISBN 9986-875-48-X.