Krabvoriai

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Krabvoriai
Misumena vatia.MKE.jpg
Geltonasis žiedvoris
(Misumena vatia)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Voragyviai
Arachnida
Būrys Vorai
Araneae
Šeima Krabvoriai
Thomisidae
Sundevall, 1833

KRABVORIAI (Thomisidae) - vorų (Araneae) šeima.

Tai plokšti, iki vieno centimetro dydžio rudi vorai, kurių pirmosios dvi kojų poros tvirtesnės ir ilgesnės už dvi užpakalines. Bėgioja į šonus ir atgal, todėl šiek tiek primena krabus.

Gaudomųjų tinklų nerezga, todėl grobį pagauna tykodami ant žiedų ir lapų. Neretai toje pačioje vietoje pratūno ištisas dienas ir savaites. Labai pastabūs. Užtenka šiek tiek prisiartinti ar mostelėti ranka, voras tuoj pat pasislepia po apatine lapo dalimi ar žiedu. Prie savo aukos prisėlina nepastebimai, lėtai, akimirksniu pačiumpa priekinėmis kojomis ir įkanda į sprandą. Nuodai labai veiksmingi, net ir tokie apsiginklavę gyvūnai kaip bitės ir kamanės nesugeba panaudoti savo nuodingo geluonies.

Kai kurios krabvorių rūšys (geltonasis žiedvorisMisumena vatia) pasižymi puikia slepiamąja spalva. Jų aukomis tampa kitų šeimų vorai, žiedus lankantys vabzdžiai.

Patelė padeda smėlio spalvos kiaušinėlius tarp žolių stiebelių ar lapų iš storesnio verpalo padarytame krepšelio formos kokone. Visi krabvoriai yra labai baikštūs, bet patelė ir gręsiant pavojui nepalieka kokono. Jį saugo ištisas savaites nesimaitindama. Pajutusi, kad jaunikliai išsirito, prakanda storą kokono apvalkalą ir šitaip padeda jauniems vorams išsilaisvinti. Rudenį jaunikliai užlipa ant žolių viršūnių, pakelia pilvelį ir leidžia voratinklinį siūlą, su juo atitrūkę su vėjo pagalba keliauja. Tokius baltus skraidančius debesėlius galima matyti “bobų vasarą”.

Rūšių sąrašas

Mažeikių rajone aptinkamos šios krabvorių šeimos vorų rūšys: