Kalupis

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Kalupis
Kalupis Viekšniuose
Kalupis Viekšniuose
Informacija
Ilgis: 8,1 km
Baseino plotas: 17,6 km²
Žiotys: Venta
Kodas: 30010940

KALUPIS, upė Viekšnių seniūnijoje, Ventos dešinysis intakas.

Kerta Mažeikių-Šiaulių geležinkelį ir Viekšnių-Laižuvos vieškelį. Ties Viekšnių senosiomis kapinėmis įteka į Ventą, 219,4 km nuo jos žiočių.

XIX a. vid. ant Kalupio veikė malūnas, priklausęs Viekšnių dvarui. 1932 m. iš akmenų sumūrytas tiltas Viekšniuose [1]. 1889 m. apvogta Viekšnių cerkvė. Vagys pritaikę raktą išnešė sidabrinių kulto indų ir kitokių reikmenų bei dėžutę, kurioje buvo laikomi paaukoti pinigai — 24 rubliai. Po keleto dienų tuščia dėžutė buvo rasta Kalupio upelyje[2].

Prie Kalupio yra Pakalupės kaimas.

Mokomasis pažintinis vandens takas (projektas)

Kalupio upelio slėnyje mokomojo pažintinio vandens tako įdėją 2009 m. pasiūlė dr. Edmundas Levitas. Šis takas būtų apie 700 m ilgio, ištempto žiedo formos. Į tako sudėtį įeitų ir esama 45 m ilgio kūdra, esamas gimnazijos katilinės, kuri neveikia ir nebebus naudojama, gelžbetonio blokų pastatas. Pastato ilgis 28 m., plotis - 12,6 m, aukštis - 5,67 m. Trijų metrų pločio taką siūloma daryti su vietinių medžiagų - smėlio, žvyro, akmenų, klinčių ir dolomito - danga. Žiediniame take būtų įrengta apie 30 stotelių - antžeminių stendų, vaizduojančių vandens apytakos ratą Žemėje, pasakojančių apie nuo vandenynų paviršiaus kylančių garų kondensavimąsi debesyse, kritulius, jų patekimą į upes ir ežerus, gruntinius vandenis, jų išgaravimą ir jei reikia, kokybės pagerinimą, tiekimą vartotojams, užteršimą vartojant gyventojų ir pramonės reikmėms, valymą ir išleidimą į aplinką - upes, gruntą.

Kalupio mokomasis pažintinis vandens takas (schema). Aut. E. Levitas, 2009 m.

Ištempto žiedo vandens taką, išsidėsčiusį Kalupio slėnyje, sudarytų besileidžiantis žemyn ir vėl kylantis, vingiuojantis kelias su vandens kelionę Žemėje vaizduojančiais stendais, kūdra su gausia ir įvairia vandens augmenija bei gyvūnija, virš jos įrengta laiptuotų apžiūros tiltelių kaskada, ir vandens technologijų pastatas, talpinantis būdingus vandentvarkos ūkio elementus, jų medžiagų pavyzdžius, maketus, schemas, modelius - vamzdynus, vandens gerinimo stočių, nuotekų surinkimo tinklų ir valymo įrenginių elementus.

Vandens technologijų pastate galėtų būti pateikta ir vaizdinė medžiaga apie Viekšnių ir gretimų gyvenviečių vandentvarkos sistemas, jų tradicinius ir inovacinius techninius sprendimus - nugeležinimo stotis, vakuuminius ir slėginius bei pavienių namų valymo įrenginius.

Buvusioje katilinėje įrengimas Vandens technologijų pastatas su apžiūros aikštele ant lėkšto stogo, nuo kurios lankytojai galėtų gėrėtis Vandens tako panorama, spalvų ir šviesų žasimu, čiurlenančiomis vandens kaskadomis, kalupio slėnio grožiu ir jaukumu, Baublio smailėje skirjančio angelo trimito garsu.

Kalupio vandens takas būtų naudingas Viekšnių gimnazijos mokinių gamtosauginiam švietimui, leistų jiems geriau suprasti pasauliui iškilusią grėsmę dėl klimato kaitos, visuotinio atšilimo ir jų pasekmių - ledynų tirpimo, vandenynų lygio kilimo, klestinčių rajonų užtvindymo, dažnėjančių ir intensyvėjančių potvynių, sausrų ir audrių bei suvokti galimybes sušvelninti smūgius nerūpestingam gamtos turtų naudojimui - Žmogui.

Kalupio vandens takas prisidėtų prie pastangų sumažinti iškilusias grėsmes, prisitaikyti prie vykstančių pokyčių ir išlikti. Apie tai kalbėtų stendai tako baigiamojoje dalyje. Šios idėjos pavertimas realybe nebūtų sunki ekonominė našta dėl paprastų vietinių statybinių medžiagų naudojimo, Vandens tako įrengimo etapais bei galimybės ieškoti ir gauti paramą iš Europos Sąjungos fondų, kitų organizacijų, žmonių, kuriems Viekšniai yra savi ir brangūs.

2011 m. balandžio mėn. upelio kair. krante nudžiuvosioje vinkšnoje įrengtas muziejėlis - Viekšnių baublys.

Šaltiniai

  1. Gajauskas Saulius. Tiltai turi savo gyvenimą // Vienybė. — 1998. — Spal. 20.
  2. Muturas Algimantas. Apie ką kalba cerkvės varpai: Archyvai // Būdas žemaičių. — 2002. — Vas. 8. — Nr. 16 (460).

Kalupis Marškonės kaime