Juodataškis melsvys

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Taškuotasis melsvys
P1130483-crop.jpg
Taškuotasis melsvys (Maculinea arion)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Vabzdžiai
Insecta
Būrys Drugiai
Lepidoptera
Šeima Melsviai
Lycaenidae
Gentis Maculinea

Rūšis Taškuotasis melsvys
Maculinea arion
(Linnaeus, 1758)

TAŠKUOTASIS MELSVYS, juodataškis melsvys (Maculinea arion) - melsvių (Lycaenidae) šeimos dieninis drugys.

Biologija

Sparnas 14-18 mm ilgio, jo viršus tamsiai mėlynas, išoriniai kraštai juodi. Priekiniai ir užpakaliniai sparnai su juodomis dėmėmis.

Drugiai skraido birželio – liepos mėn. miško aikštelėse, pakelėse. Gyvena sausose, saulėtose vietose, ypač dažnai aptinkamas ant žydinčių čiobrelių.

Patelės kiaušinėlius deda į čiobrelių galvutes. Į tą pačią galvutę kiaušinėlius gali padėti kelios patelės. Išsiritę vikšrai pasižymi kanibalizmu, ir galvutėje išgyvena tik vienas. Užaugęs iki trečiojo nėrimosi vikšras nusileidžia ant žemės. Jį susiranda ir į savo skruzdėlyną nusineša Myrmica genties skruzdėlės. Čia jis minta skruzdėlių perais ir greitai auga. Vikšrai žiemoja. Lietuvoje sparčiai nykstanti rūšis. Pagrindinės nykimo priežastys - miškų aikštelių, šlaitų užsodinimas, intensyvus ganymas, gaisrai, o taip pat Myrmica genties skruzdėlių sumažėjimas.

Paplitimas

Mažeikių rajone labai reta rūšis, rasta tik vieną kartą (1 drugys), Renavo apylinkėje (D. Makavičius, 2007). Tikėtina, kad tai buvo praskrendantis individas. Iki šiol rajono teritorijoje neaptikta jų populiacijų.

Apsauga

Įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą - 2 (V) kategorija, ES Buveinių direktyvą IV priedą.