Dvitaškis brėžius

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Dvitaškis brėžius
Steatoda bipunctata.RimvydoKindurio110509-08.jpg
Dvitaškis brėžius
(Steatoda bipunctata)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Voragyviai
Arachnida
Būrys Vorai
Araneae
Šeima Kilpininkai
Theridiidae
Gentis Brėžiai
Steatoda
Rūšis Dvitaškis brėžius
Steatoda bipunctata
(Linnaeus, 1758)

DVITAŠKIS BRĖŽIUS (Steatoda bipunctata) - kilpininkų (Theridiidae) šeimos voras.

Patelė 4.5-7.0 mm, patinėlis - 4.0-5.0 mm. Abi lytys labai panašios, tačiau patelių pilvelio viršus dažnai be šviesios vidurinės linijos. Galvakrūtinė tamsiai rudai raudona, su keliais grioveliais. Pilvelis viršutinėje pusėje tamsios kaštonų rudumo spalvos, blizgantis kaip taukai, su baltu, užlenktu priekiniu kraštu ir balta vidurine juosta, kuri ne visada aiškiai matoma. Ventralinė pilvelio pusė šviesiai ruda, su dviem nuo verpimo spenelių išsiskiriančiomis tamesenėmis linijomis. Kojos rudos, su šviesiais plaukeliais; apatiniai kojų nareliai tamsesni arba žieduoti.

Verpia labai skylėtą tinklą, nuo kurio atskiri lipnūs siūlai eina į apačią. Bėgiojantys vabzdžiai užkliūva už lipnių lašelių ir prie jų prilimpa, atplėšia siūlą nuo žemės paviršiaus, šis sutrumpėja ir pakelia bekabarojantį grobį aukštyn, kur susivelia kituose siūluose. Atskubėjęs voras dar iš savo liaukų ant aukos išleidžia lipnų skystį. Minta begiojančiais ir skraidančiais vabzdžiais, nes vorų tinklai sudaryti abi grupes gaudyti. Patinėlio galvakrūtinės užpakalinis kraštas turi šaižaus garso kraštelius, į kuriuos trinasi pilvelio dygliukai. Taip išgauti cirpiantys garsai išleidžiami poravimosi metu. Kokonai su 100-150 rožinės spalvos kiaušinėlių.

Paplitimas Mažeikių rajone

Tai vienas iš paprasčiausių naminių vorų. Be to, randamas ir ant medžių kamienų, mūro sienų plyšiuose, pastogėse, rūsiuose, tvartuose. Aptinkami beveik visus metus.

Epigyna