Boksas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search

BOKSAS, sporto šaka.

Mažeikiuose boksą pradėjo kultivuoti apie 1929 m. Lietuvos fizinio lavinimo sąjunga gavo patalpas iš geležinkelio. Šiam sportui vadovavo tos pačios sąjungos pirmininkas Felgendregeris. Jo rūpesčiu buvo įsteigta bokso pirštinės ir jis kaip treneris supažindino bokso mėgėjus su taisyklėmis. Po II-ojo pasaulinio karo boksas atgijo 1946 metų gruodžio mėn. pradžioje. Sporto komiteto iniciatyva buvo įsteigta bokso sekcija. Sekcijai iš pradžių vadovavo „Žalgirio" sporto klubo narys boksininkas L. Lukavičius. Bokso treniruotės vykdavo tris kartus per savaitę. 1947-01-05 Mažeikiuose, kino salėje, surengtos pirmosios bokso varžybos. Įvairiose svorio kategorijose dalyvavo: Beltinis, Šidlauskas, Balčiūnas, Jasmontas, Kukšta, Šlaustas, Vilimas, Želvys, Liulys, Molis, I. Želvys ir I. Vilimas. Pirmasis bokslo entuziastas ir treneris buvo Erikas Arumas. Metų pabaigoje Mažeikių boksininiai Akmenėje pademonstravo parodomąsias varžybas, kurių tikals buvo sudominti jaunimą.

1948 m. vasario 8 d. buvo pravestos Mažeikių miesto bokso pirmenybės. Boksininkų treniruotėms vadovavo Skabeikis, vyr. treneris buvo Jasmontas. 1948 m. balandžio 18 d. Mažeikiuose vyko Žemaitijos zonos bokso pirmenybės tarp vietos „Žalgirio" ir Šiaulių „Žalgirio" II-os komandų. Rungtynes laimėjo 6:2 šiauliečių boksininiai, pasirodę žymiai pranašesni technikos atžvilgiu. Gegužės 9 d. Mažeikių boksininkai pralaimėjo varžybas Klaipėdoje. Visose rungtyse gerai pasirodė mažeikiškiai Garnys, Šitikovas, Vaičiulis ir Vilimas. Po šių Žemaitijos zonos pirmenybių boksu susidomėjo ir Mažeikių suaugusių progimnazijos sportininkai. Jie įsteigė bokso sekciją (vad. Vaičiulis). 1949 m. pr. Mažeikiuose vyko apskrities bokso pirmenybės. Iš atskirų boksininkų geriausiai pasirodė Keršys, Misiulis, Garnys, Pupliauskas (Seda). Po eilės susitikimų Mažeikių miesto bokso sekcija nerodė jokios veiklos. Vasarą ir rudenį neįvyko nei vienų varžybų, nebuvo treniruočių. Tik žiemą jaunus boksininkus pradėjo treniruoti daugelio respublikinių pirmenybių dalyvis Striaupis. Tokiu būdu pradėjo boksu domėtis ir vidurinės mokyklos sportininkai. Jie 1950 m. pr. įsteigė naują bokso sekciją, kuriai vadovavo S. Garnys. 1950 m. spalio pab. Mažeikių miesto boksininkai susitiko draugiškoms rungtynėme su Klaipėdos „Spartako" boksininkais, kurios baigėsi lygiosiomis.

1951 m. S. Garnio pastangomis Mažeikių parke įvyko draugiškos bokso rungtynės, kuriose dalyvavo 5 poros pajėgiausių Mažeikių miesto boksininkų: Ramanauskas, Steponavičius, Mika, Šoblinskas, Navickas, Bašarmanas, St. Garnys, Šadauskas, Stiaupas, Balvočius. 1953 m. Mažeikių vid. m-klos sporto kolektyvas pravedė bokso rungtynes, kuriose dalyvavo septynios poros. Rungtynes laimėjo L.Puskunigis ir R.Čerkasas. Prigesus bokso sekcijos vadovo veiklai, netrukus įsikūrė avalynės fabriko bokso sekcija (vad. Bronius Keršis; respublikinėse bokso rungtynėse yra laimėjęs III vietą), vėliau įsikūrė „Lokomatyvo" bokso sekcija (vad. R. Čerkasas). 1954 m. R. Čerkaso pastangomis Mažeikiuose vyko draugiškas susitikimas su Radviliškio boksininkais ir šie laimėjo rezultatu 4:3. Šiose varžybose gerai pasirodė mažeikiškiai R. Urbonas, R. Čerkasas ir Skeivys.

1955 m. buvo pravestos LSD „Lokomotyvo" apygardos bokso pirmenybės Šiauliuose, kuriose mažeikiškiai boksininkai pasirodė gana silpnai ir techniškai nepasiruošę. Vėliau buvo dar keli nesėkmingi susitikimai. Nors mažeikiškiai pralošė daug kartų Šiaulių „Lokomotyvo" sportininkams, tačiau Mažeikių LSD „Lokomotyvo" pirmininko V. Jakšto iniciatyva vykdavo ir toliau susitikimai su „Lokomotyvo" boksininkais. Iširo ir avalynės fabriko bokso sekcija „Apavas", kuri anksčiau buvo stipriausia rajone, bet vėliau organizuojamose varžybose nedalyvavo.

1957 m. šios sporto šakos entuziastų veikla ėmė silpnėti, reikiamo dėmesio neskyrė ir „Nemuno" sporto draugija. Norėdamas sudominti bokso sportu, LSD „Nemunas" bokso treneris Striaupis suruošė sportinį vakarą, kuriame pasakojo apie bokso kilmę, jo vystymąsi, pasiekimus. Ši draugija taip pat suruošė rajono bokslininkų susitikimą su Kauno „Pergalės" turbinų gamyklos komanda ir varžybas pralaimėjo rezultatu 4:1. Po šio pralaimėjimo boksas Mažeikiuose nebebuvo kultivuojamas.

Šaltiniai

  • B. Radžiūnas. Mažeikių miesto sporto istorija. Kraštotyrinis darbas. - Mažeikiai, 1976. - P. 201-209.