Vandeninis pelėnas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Vandeninis pelėnas
Nuotraukos laikinai nėra
Vandeninis pelėnas (Arvicola amphibius)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Chordiniai
Chordata
Potipis Stuburiniai
Vertebrata
Klasė Žinduoliai
Mammalia
Būrys Graužikai
Rodentia
Šeima Žiurkėniniai
Cricetidae
Gentis Vandeninės žiurkės
Arvicola
Rūšis Vandeninis pelėnas
Arvicola amphibius
(Linnaeus, 1758)

VANDENINIS PELĖNAS, vandeninė žiurkė (Arvicola amphibius, sin. A. terrestris) - žiurkėninių (Cricetidae) šeimos gyvūnas.

Ūgiu panašus į pilkąją žiurkę, tik jo snukutis trumpas, bukas, ausys mažos ir palyginti trumpa plona uodega. Kūnas 15-20 cm, uodega - 7-10 cm ilgio, apaugusi retais plaukais. Kojų padai pliki, trynės didelės. Letenų šonuose yra tankių plaukų juostelės, lyg šukos. Tarp pirštų plaukiojamosios plėvės nėra. Nugara ruda, kartais beveik juoda ar tamsiai šokoladinė. Kūno apačia šviesesnė, gelsvo ar pilko atspalvio. Plaukų danga susideda iš šiurkštokų akuotplaukių ir minkštų vilnaplaukių. Kailiukas blizga.

Patelės veda 5-6 jauniklius, ir per veisimosisezoną gali atvesti 2-3 vadas. Jaunikliai tamsesni už suaugusius.

Vandeninis pelėnas gyvena drėgnose pievose, pelkių pakraščiuose, prie vandens (ežerų, upių pakraščiuose, durpynuose, melioracijos grioviuose), kur vešli augmenija. Gana sudėtingus ir ilgus urvus rausia atri vandens. Dalis urvo angų būna po vandeniu. Urvo anga plati, prie jos būna išmesta žemių krūvelė. Jis yra puikus plaukikas. Šlapiose pievose suka lizdus ant kupstų arba pakabina juos ant medžių bei krūmų. Žiemą ilgus urvus rausia po sniegu. Minta žaliomis ir požeminėmis augalų dalimis. Žiemai kaupia maisto atsargas iš jo mėgstamų augalų, pvz., iš javų grūdų, bulvių, runkelių ir kt. Apsigyvenę soduose ir daržuose, vandeniniai pelėnai žiemą ir anksti pavasarį graužia jaunų vaismedžių šaknis, todėl daug tokių augalų vėliau nudžiūsta. Smarkiai nukenčia ir šakniavaisinės daržovės. Aktyvūs ištisus metus.

Paplitimas Mažeikių rajone ir gausumas

Mažeikių rajone vandeniniai pelėnai aptikti Grauminalio pelkėje, Plinkšių kraštovaizdžio draustinyje, melioruotuose Varupio ir Vaidmino upeliuose ir dar keliose vietose.

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud. V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 130 p. - P. 69, 127. ISBN 9986-767-02-1.
  • Mažeikių rajono gyvūnijos atlasas. - Marijampole, 2001. - 152 p. - P. 132. ISBN 9986-875-48-X.