Rainė

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Rainė
Nuotraukos laikinai nėra
Rainė (Phoxinus phoxinus)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Chordiniai
Chordata
Potipis Stuburiniai
Vertebrata
Klasė Žuvys
Pisces
Būrys Karpžuvės
Cypriniformes
Šeima Karpinės
Cyprinidae
Gentis Rainės
Phoxinus
Rūšis Rainė
Phoxinus phoxinus
(Linnaeus, 1758)

RAINĖ (Phoxinus phoxinus), karpinių (Cyprinidae) šeimos žuvis.

Statusas

Rajono teritorijoje gyvena ir veisiasi.

Morfologija ir biologija

Mūnas margas. Tamsios dėmės ant nugaros dažnai susilieja į juosteles. Šonai žalsvai gelsvi, dėmėti, pilvas baltas ar gelsvai rausvas.

Gyvena srauniuose šaltavandeniuose upeliuose ir upėse, švariame vandenyje, kur smėlėtas ir žvirgždėtas gruntas ir yra augalų pasislėpti. Telkiasi į didelius tuntus, iki keleto šimtų ar net tūkstančių individų. Žuvų bendrijose jos gali sudaryti iki 10 proc. visų žuvų, bet biomasė maža (1-2 proc.), nes rainės yra smulkios.

Minta planktoniniais organizmais, dugniniais vėžiagyviais, vabzdžiais ir jų lervomis, kirmėlėmis. Nereikšmingos verslui ir mėgėjiškai žūklei. Jomis minta plėšrios upinės žuvys.

Paplitimas Mažeikių rajone

Rajono vandens telkiniuose rainės dažnos, gyvena įvairaus dydžio upėse, retesnės pratakiuose tvenkiniuose. Kvistės, Lūšės ir Virvytės upėse gausumas siekia 75-249 ind./ha.

Apsauga

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud.: V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 128 p. - P. 125. ISBN 9986-767-02-1.
  • Mažeikių rajono gyvūnijos atlasas. Žuvys, varliagyviai, ropliai, paukščiai, žinduoliai. Sud.: V. Malinauskas, K. Baranauskas, R. Juškaitis, V. Kesminas, D. Makavičius. - Marijampolė, 2001. - 152 p. - P. 33. ISBN 9986-875-48-X.