Pramonės gatvė

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Akmenimis grysta gatvės dalis – „Velnio brukis“.

PRAMONĖS GATVĖ, viena iš Mažeikių senamiesčio gatvių. Prasideda nuo Laisvės gatvės, ties Mažeikių rajono savivaldybės pastatu ir tęsiasi į rytus palei Mažeikių-Rygos geležinkelio liniją. Nuo Pramonės gatvės atsišakoja P. Matulionio ir V. Mykolaičio-Putino gatvės.

Ši gatvė nutiesta 1921-1923 m. ir iš pradžių vadinosi Mintaujos gatvė. Prieš pat II pasaulinį karą šioje gatvėje pradėjo veikti linų ir pakulų apdirbimo fabrikas „Linas", be to, ji pavadinta Pramonės gatve. Maždaug iki 1930 m. gatvė buvo žvyrkelis, po to išgrįsta akmenimis. Iki šiol išlikusi gatvės dalis, grįsta akmenimis ir vadinama „Velnio brukiu". Tai vienintelė gatvė Mažeikiuose, kurios dalis iki pat šių dienų išlaikė savo senąją dangą. Mieste gatvės pradėtos grįst akmenimis 1895 m. Gatvės pradžioje nuo Laisvės gatvės buvo šiek tiek pastatų, o toliau iki pat Nitauskos geležinkelio stoties tęsėsi miškas. Sovietmečiu Pramonės gatvės gale buvusio Leibovičių valcų malūno „Laimė" bei linų ir pakulų apdirbimo fabriko „Linas" bazėje įsikūrė avalynės fabrikas, kuris veikė nuo 1945 iki 1992 m. Mažeikių linų fabrikas po karo persikėlė į buvusias Daubarių plytinės patalpas.

Pramonės g.

Pramonės gatvės pradžioje, kairėje pusėje ir dabar tebestovi didelis pastatas be langų, kuriame tarpukariu buvo M. Tuvjė kiaušinių sandėliai. Šeimininkas važinėdavo po kaimus ir iš ūkininkų supirkinėdavo kiaušinius. Sandėliuose sukauptą produkciją eksportuodavo į Angliją, Vokietiją.

Pramonės g. 25

Čia tarpukariu veikė linų ir kpakulų fabrikas „Linas".

Pramonės g. 33

Pastatas, stovintis visai šalia geležinkelio

Pastatas dviaukštis, raudonų plytų, su 13 butų. Statytas XIX a. pab. Smetonos laikais čia buvusi senelių prieglauda. Šis namas yra seniausias Mažeikiuose.

Šalia šio pastato yra buvusi pirmoji medinė Mažeikių geležinkelio stotis - Nitauska (pradėta eksploatuoti 1872 metais.). Per karą ji stipriai nukentėjo, buvo subombarduota

Šaltiniai

  • Bernarda Plastinina. Čia kadaise koncentravosi miestelio pramonė // Santarvė. - 2010. - Rugpjūčio 14. - Nr. 90. - P. 10, 13.