Santekliai: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
2 870 baitų pašalinta ,  04:13, 18 gegužės 2012
23 eilutė: 23 eilutė:
XIX a. Santekliuose gyveno knygnešė [[Kinčinienė-Kryževičienė Ieva|Ieva Kinčinienė-Kryževičienė]].
XIX a. Santekliuose gyveno knygnešė [[Kinčinienė-Kryževičienė Ieva|Ieva Kinčinienė-Kryževičienė]].


== Istorinės žinios ==
Saule rašo:Man labai džiugu, kai mano patirtis kažką įkvepia. Tai grįžta atgolias, nes įkvepia mane Jei turi galimybę  siūlau apsilankyti pas dietologę. Taip mesti svorį ir lengviau, ir garantuotai  sveikiau. O iki vasaros saugiai numesti 7 kg  tikrai realu Sėkmės
 
Santekliai jau buvo minimi 1590 m. iki I pasaul. karo išlikusioje ant pūslės surašytoje sutartyje, kuri dingo dvaro savininkei išbėgus į Rusiją ir kartu išsivežus įvairias vertybes.
 
XVII pab. minimas Santeklių palivarkas, kuris atiteko pulkininkui Gruziui, iš jo XVIII a. -Pančerinskiams, vėliau - Tanskiams. Teisėjas Ignotas Radavičius vedė Tanskaitę ir XIX a. pirmoje pusėje palivarką pavertė dvaru. Nuo 1869 m. Santeklių dvaras priklausė Ignoto Radavičiaus dukteriai [[Radavičiūtė Kazimiera|Kazimierai Radavičiūtei]] (1826 - 1906 m.), kuri ten periskėlė tik 1882 m. Dvare apsigyveno ir sesers duktė [[Gružauskaitė Teklė|Teklė Gružauskaitė]] (g. 1851 m.), kuri dvarą valdė iki I pasaul. karo ir šiek tiek po jo. 1926 m. dvaras išparceliuotas, žemė išdalinta naujakuriams ir pavadintas Santeklių kaimu.
Prieš pat II pasaul. karą Santeklių dvarą paveldėjo T. Gružauskaitės globotinė audėja [[Bagnickaitė Ona|Ona Bagnickaitė]]. Ji studijavo Lenkijoje, Prancūzijoje ir Rusijoje, už audimo darbus Paryžiuje buvo apdovanota aukso medaliu. 1941-06-14 ištremta į Sibirą, kur netrukus Ogudujaus miestelyje ligoninėje mirė.
 
1942 m. dvare buvo likę 25 mediniai pastatai, kuriuos aprašė Šiaulių „Aušros" muziejaus darbuotojai. Paminėtina ledainė, kurios kerčių pamatai - ąžuolo kaladės, patys dvaro rūmai su dvigubu stogu ir primenantys rytietišką šventyklą, dūmtraukis ir kt. Po rūmais įrengti rūsiai, požemiai su išėjimu į Ventos skardį. Minima, kad šiais požemiais pasinaudojo sukilėliai, bėgdami nuo juos persekiojusių caro kazokų. Išlikusi jauja (kluonas). Prie dvaro visada būdavusios alaus darykla, lentpjūvė. Per Ventą kėlė plaustas. Prie ūkinio pastato buvo išlikusios grandys, prie kurių pririšdavo plakamus baudžiaunininkus.
 
Dabar iš dvaro belikę keli pastatai. Tvartai paversti gyvenamu namu, iš dviejų buvusių kumetynų likęs vienas, jame įrengtas gyvenamas namas. Dvaro parke auga kedras, kuris ir dabar subrandina kankorėžius.
 
Kaime prie Viekšnių kelio buvo Santeklių koplytėlė su skulptūromis. Kaime yra kelios kapinaitės:
 
* Santeklių kaimo kapinės: Buvusiame Daubiškių kaime, dabar Palnosų kaimo rytiniame-pietrytiniame pakraštyje, arčiau prie Ventos upės. Pieva, auga beržai, pušys, krūmai. Kapų žymių, paminklų, kryžių nėra. Paviršius smėlėtas, nudraskytas. Netoliese sodyba. Sodybos gyventojas kapinėse yra radęs senų monetų. Plotas 0,14 ha.
* Santeklių kaimo I kapinės: Palnosų kaimo pietinėje dalyje, pakalnėje. Į vakarus nuo vadinamųjų „Latvelių” kapinių. [Gal tų didesnių kapinių dalis]. Kapinių žymių nėra. Toje vietoje buvo pastatytas kolūkio dujų balionų sandėlys. Plotas 0,08 ha.
* Santeklių kaimo II kapinės, vadinamos „Latvelių” kapinėmis: Palnosų kaimo pietinėje dalyje, į rytus nuo I kapinių, ant kalnelio. Yra kapų žymių, antkapių, kryžių, tvorelių. Išlikę įrašai: 1857—1921 Janis Kleinbergs. Grieta Kleinbergs. Jegar Sakis 1818—1896. Ir kt. Yra įrašų vokiečių kalba. Plotas 0,28 ha.


== Malūnas ir keltas ==
== Malūnas ir keltas ==
Anoniminis naudotojas

Naršymo meniu