Guolininkai

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Guolininkai
Dolomedes fimbriatus1.MKE.jpg
Juostuotasis plūdvoris
(Dolomedes fimbriatus)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Voragyviai
Arachnida
Būrys Vorai
Araneae
Šeima Guolininkai
Pisauridae
Simon, 1890

GUOLININKAI (Pisauridae) - vorų (Araneae) šeima.

Savo išvaizda jie šiek tiek panašus į plėšriavorius, bet nuo jų skiriasi akių išsidėstymu ir kiaušinėlių kokonu, kurį nešiojasi cheliceromis. Kokoną prieš jauniklių išsiritimą pakabina tarp voratinklių apraizgytų žolių stiebelių ir jį saugoja.

Vienas gražiausių ir didžiausių vorų yra plūdvoris (Dolomedes). Suaugusi patelė gali būti iki 2 cm ilgio. Jos kūno viršutinė pusė raudonai ruda, blizganti, su šviesiu krašteliu. Neretai pilvelis būna taškuotas. Plūdvoris vikriai bėgioja vandens paviršiumi, esant pavojui paneria. Gaudo vabzdžius, įkritusius įvandenį, žuvytes, iščiulpia juos ant kranto. Gyvena prie nendrėmis apaugusių vandens telkinių. Dažniausiai jis tupi ant augalo, priekinėmis kojomis liesdamas vandens paviršių. Jis, truputi sujudėjęs, praneša apie auką, kurią voras žaibiškai puola. Esant pavojui voras su prilipusiu prie kūno oro burbulu paneria į vandenį. Kai viskas nurimsta, oro burbulas iškyla į viršų, sprogsta, o voras lieka visiškai sausas.

Paprasto guolininko (Pisaura mirabilis) patinėlis prieš poravimąsi sugauna ir atneša patelei apraizgytą musę. Kol ši maitinasi, patinėlis ją apvaisina. Šios rūšies atstovai pasižymi kanibalizmu – užpuola savo rūšies atstovus. Neretai patinėliai tampa patelių aukomis. Vorai yra iki 13 mm dydžio, šviesiai rudu pilveliu, su tamsesne zigzagine juosta. Gyvena atvirose vietose ant žolių ir žemų krūmų.

Rūšių sąrašas

Mažeikių rajone aptinkamos šios guolininkų šeimos vorų rūšys: