Mažeikių šachmatininkų klubas „Matas"

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Mažeikių šachmatininkų apdovanojimai
Šachmatininko Gintaro Paulausko apdovanojimai
Daugkartinis rajono šachmatų čmpionas Alfonsas Vitkus

MAŽEIKIŲ ŠACHMATININKŲ KLUBAS „MATAS", visuomeninė sporto organizacija. Vadovas Gintaras Paulauskas. Yra 32 nariai (2009 m.). Įkurtas 1992 m. Mažeikių rajono nevyriausybinių organizacijų asociacijos narys.

Vykdo tradicinius projektus, akcijas, seminarus ir kt.: „Žemaitijos iniciatyvų skatinimas", „Universalumo ugdymas", šachmatų varžybos Plateliuose, Liepojoje, Mažeikiuose. Surengė seminarą „Mažeikių rajono sporto klubų ir bendruomenių valdymo efektyvinimo klausimais". Nuolat vykdo darbą su jaunais šachmatininkais. Kasmet visus šachmatininkus kviečia sužaisti ir pabendrauti per chess.lt vykdomą MatoInfo turnyrą. Dalyvauja kasmetinėse universalumo ugdymo varžybose. Kelis kartus sėkmingai sudalyvavo mače Lietuva - Latvija. 2008 ir 2009 m. užėmė II vietą „SD Nemuno" Lietuvos pirmenybėse, atstovaudamas rajono seniūnijas.

2009 m. birželio 19–20 d. Palūšio dvare, Rokynėje (Raseinių raj.), vyko „Lietuvos kaimo ir sporto kultūros šventė 2009“, kurią surengė Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacija „Nemunas“. Į ją Mažeikių rajono kandidatai buvo renkami atrankiniame ture, birželio 13 dieną vykusiame Ventos paplūdimyje, kur surengta kaimiškųjų seniūnijų sporto kultūros šventė. Šachmatų klubo „Matas“ komandos narė Gintarė Paulauskaitė, laimėjusi turnyrą, pelnė komandai pirmąją vietą ir iškovojo galimybę dalyvauti šventėje Rokynėje, kur sėkmingai sužaidė ir tapo prizinės – antrosios – vietos laureatais. Respublikinėse varžybose Rokynėje „Mato“ komanda, kurią sudarė Gintarė Paulauskaitė, Egidijus Petrikas ir Gintaras Paulauskas, atstovavo Reivyčių seniūnijai. 2008 m. klubo šachmatininkai, atstovavę Sedai, taip pat laimėjo ir pasidalino antrąją ir trečiąją vietas, o 2009 m. tarp šešiolikos komandų iškovojo antrąją.

Gintarė Paulauskaitė trejus metus iš eilės dalyvavo Europos čempionate ir skynė laurus ne tik savo amžiaus grupėse. 2009 m. vasarą klubas muziejuje surengė parodą.

Istorinės žinios

Į Mažeikius šachmatai atkeliavo 1900 m., kada buvo paskirtas vokiečių kilmės geležinkelio viršininkas Wogė ir geležinkelio stoties medicinos felčeris Drasdovskis. Jiedu kaip pirmieji Mažeikių inteligentai jau turėjo supratimą apie šachmatus ir laisvalaikį praleisdavo prie šachmatų lentos. Žaidimas šaškėmis buvo žinomas dar anksčiau. Po I pasaulinio karo pradėjo daugiau atsirasti įvairios intelegentijos, valdininkų, prekybininkų, studentų, moksleivių, kariškių, todėl šachmatai buvo nebenaujiena. Nors šachmatų bei šaškių mėgėjų buvo daug, bet jais niekas nesirūpino.

Po II pasaulinio karo Mažeikiuose buvo įkurtas kūno kultūros ir sporto komitetas, todėl visi atskiri šachmatų mėgėjai buvo suburti į sportinę organizaciją. 1946 m. spalio 23 d. kūno kultūros ir sporto komiteto patalpose prasidėjo pirmas turnyras 1946 m. meistro vardui laimėti. Turnyre dalyvavo 23 šachamtininkai. Pirmajame turnyre šachmatininkai dar neturėjo kovinės patirties ir praktikos, dėl to jis greit užsibaigė. Lyderiais tapo Paltarokas, Vitkus ir Janušauskas. Po šio pirmojo turnyro šachmatų sportu susidomėjo gimnazijos moksleiviai.

1954 m. „Kregždės" sporto klubo komanda 1954 m. buvo Mažeikių raj. komandinių pirmenybių nugalėtoja. Tos komandos žaidėjas Aleksas Girdenis buvo 1954 m. šachmatų čempionas, atstovavęs Mažeikių vidurinę mokyklą (dabar - Merkelio Račkausko gimanzija).

1967 m. vyko rajono komandinės šachmatų varžybos, kuriose dalyvavo 8 komandos. Rajono čempiono vardą laimėjo medicinos darbuotojai; jiems buvo įteiktą pereinamoji taurė. Tais metais pirmą kartą buvo surengtos ir rajono pionierių šachmatų varžybos.

1968 m. individualiose šachmatų varžybose Mažeikių rajono čempionu tapo B. Ignatjevas, II-ą vietą laimėjo Alfonsas Vitkus. 1969-01-30 individualias rajono šachmatų pirmenybes laimėjo A. Vitkus.

1972 m. vykusiame rajoniniame šachmatų turnyre dalyvavo 16 žaidėjų. Nugalėtoju tapo daugkartinis rajono šachmatų čempionas A.Vitkus. 1972-03-25 kūno kultūros ir sporto komitetas pravedė rajono šachmatų „Žaibo" turnyrą, kuriame dalyvavo nemažai šachmatininkų. „Žaibo" turnyro lyderiu tapo Algirdas Stančius, antroje vietoje - Alfonsas Vitkus.

1973 m. Mažeikių vidurinės mokyklos (dabar M. Račkausko gimnazija) sporto vadovų iniciatyva buvo pravesta rajono vidurinių mokyklų jaunių ir jaunučių šachmatų komandinės varžybos, kuriose dalyvavo 70 moksleivių.

1973 m. kompresorių gamykloje atidarytas šachmatų klubas, kuriame vyko gamyklos turnyrai, komandinės varžybos, įvairūs šachmatų „Žaibo" turnyrai, organizavo rajono pirmenybes ir kitas varžybas. Mažeikių kompresorių gamyklos šachmatininkai naujame klube surengė pirmąjį kvalifikacinį šachmatų turnyrą. Pirmenybėse dalyvo 17 žaidėjų. Šachmatų čempiono vardą laimėjo B. Ignatjevas.

1974 m. rajono šachmatų čempionu tapo kompresorių gamyklos šachmatininkas Rimas Norkus.

1975 m. buvo pravestas „Žaibo" turnyras. Dalyvavo šachmatininkai G. Pranskus, A. Saračinskas, S. baužys, A. Stančius, J. Damašius, A. Žiulpa, A. Petkevičius, J. Vaitkus. Šio turnyro čempionu tapo kompresorių gamyklos darbuotojas Algirdas Stančius. Tais pačiais metais gamyklos planavimo skyriaus viršininkas Vaidutis Žilinskas buvo išrinktas rajono šachmatų federacijos pirmininku. Naujasis federacijos pirmininkas netrukus suorganizavo rajono šachmatų komnadines varžybas. Pirmąją vietą iškovojo „Švietimo" darbuotojai, II-ą - J. Garelio elektrotechnikos gamyklos darbuotojai, III-ą - kilnojamos mechanizuotos kolonos nr.23 darbuotojai.

Tarybiniu laikotarpiu rajono daugkartinis čempionas buvo Alfonsas Vitkus ir Borisas Ignatjevas. Šį titulą A. Vitkus iškovojo 9 metus, o B. Ignatjevas - 8 metus. A. Vitkus du metus buvo „Žaibo" turnyro čempionas. Be to, daugelį metų jis dalyvavo kaimo jaunimo šachmatų pirmenybėse ir laimėjo įvairias prizines vietas. Daugelį metų dalyvavo ir „Kolūkiečio" šachmatų pirmenybėse ir užemė prizines vietas. 1953 m. dalyvavo respublikinėje kolūkiečių šachmatų komandoje ir žaidė tarprespublikinėse šachmatų varžybose Ivanovo mieste.

Šaltiniai