Gintautas Alekna

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
(Nukreipta iš Alekna Gintautas)
Jump to navigation Jump to search
Gintautas Alekna, 2006 m.

ALEKNA GINTAUTAS (g. 1956 m. Jurbarko raj., Stakių mstl.), Mažeikių raj. savivaldybės informacinių technologijų tarnybos specialistas, teleoperatorius, fotografas, keliautojas, ekspedicijų į tremtinių vietas organizatorius ir vadovas, „Lemties" bendrijos narys.

1989 m. Mažeikiuose įkūrė vietinę televiziją ir joje dirbo. 1989 m. pirmą kartą išvyko į ekspediciją į Sibirą, kur filmavo moksleivių ekspediciją į Irkutską. Iki 2016 m. yra dalyvavęs 46 ekspedicijose. Vadovavęs 36 ekspedicijoms, iš jų – 22 pats organizavęs. Remdamasis ekspedicijų metu surinkta medžiaga sukūrė 9 dokumentinius filmus apie tremtį, taip pat filmus aplinkos apsaugos ir kultūros paveldo temomis, aktyviai dalyvauja televizijų laidose ir renginiuose, sukaupė apie 30 tūkst. nuotraukų archyvą tremties tema.

Yra aplankęs apie 85 proc. žinomų lietuvių tremties ir kalinimo vietovių Sibire ir europinėje Rusijos dalyje. Aplankytos visos už Uralo esančios sritys, išskyrus Chabarovsko kraštą, nes ten lietuvių tremtinių buvo labai nedaug. Surinkta medžiaga ir ekspedicijų ataskaitos pateiktos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, daug medžiagos publikuota internete [1].

2001 m. G. Aleknai įteikta kino režisieriaus Petro Abukevičiaus vardo premija už pažintinį filmą „Kamanų rezervatas“ ir padėka už dokumentinį filmą „Bebrų veikla gamtoje". 2006 m. LTV akcijoje „Daugiau saulės, daugiau šviesos“ už saugomą ateitį pelnė Šviesuolio vardą. 2007 m. įteikta Mažeikių krašto kultūros premija už kultūrinę ir švietėjišką veiklą[2]. Brolija „Lapteviečiai“ 2008 m. žinomo akvarelisto Prano Poručio paveikslu „Turukta“ apdovanojo už pasiaukojamą ryžtą siekiant kilnaus tikslo.

Apdovanojimai

  • 1997 m. - Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino 3-ojo laipsnio medalis.
  • 2009 m. - Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius.
  • 2014 m. – G. Petkevičaitės-Bitės atminimo medalis „Tarnaukite Lietuvai“.
  • 2014 m. - Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos medalis „Vilties žvaigždė“.
  • 2016 m. - LR Kultūros ministerijos garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk" (įteiktas 2016-05-10).

Šaltiniai

  1. Neringa Švelnienė. Gintautas Alekna" „Po laiko, praleisto Sibire, turėčiau tremtinio statusą" // Santarvė. - 2016. - Geg. 14.- Nr. 54. - P. 8.
  2. Krašto kultūros premijos nominacija // Būdas žemaičių. - 2007 m. birželio 12 d. - Nr. 44