Paprastasis avietinukas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Paprastasis avietinukas
Nuotraukos laikinai nėra
Paprastasis avietinukas
(Byturus tomentosus)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Vabzdžiai
Insecta
Būrys Vabalai
Coleoptera
Šeima Avietinukai
Byturidae
Gentis Byturus

Rūšis Paprastasis avietinukas
Byturus tomentosus
Rossi)

PAPRASTASIS AVIETINUKAS (Byturus tomentosus), avietinukų (Byturidae) šeimos vabalas.

Dydis 3,5-4,5 mm. Kūnas pilkšvai juodas ar tamsiai rudas, apaugęs pilkšvais ar geltonais plaukeliais. Antsaprniai kartais šviesesni. Priešnugarėlės šonai ir pilvelio viršūnė rusva. Antenos ir kojos raudonos. Priešnugarėlės plotis mažiau kaip 2 kartus didesnis už ilgį. Jos šoniniai kraštai nelabai platūs, prie priekinių kampų jie visai siauri. Nagai baigiasi dideliu danteliu.

Kiaušinėliai pailgai ovalūs, balti. Lerva 6,36,8 mm ilgio, sulinkusi tarytum lankas, į abu galus siaurėjanti. Jaunos lervos šviesiai geltonos, vėliau ryškiai geltonos. Ant kiekvieno segmento tergito yra rudos spalvos skersinės chitininės plokštelės. Galiniame segmente yra dvi užlinkusios į viršų kietos išaugos. Lėliukė balta, jos nugaros pusė ir pilvelis apaugęs šviesiais šereliais. Lervos gadina aviečių ir gervuogių uogas, vabalai - vaismedžių žiedus.

Žiemoja lytiškai nesubrendę vabalai ir lervos dirvoje, 5-25 cm gylyje. Vabalai pradea skraidyti pavasarį (gegužės mėn.). Pradžioje jie minta jaunais, besiskleidžiančiais lapais, paskui išėda vaismedžių, ievų, šermukšnių ir kiaulpienių žiedų kuokelius bei piesteles. Vėliau vabalai nuskrenda į avietes ir minta besiskleidžiančiais butonais ir žiedais. Pažeisti butonai išdžiūsta arba užsimezga menkavertės uogos. Viena patelė į žiedus padeda 30-40 kiaušinėlių. Išsiritusios lervos iš pradžių minta žiedais, vėliau uogų užmuomazgomis ir uogomis. Kenkėjų pažeistos uogos neišsivysto ir greitai pūva. Pradėjus sirpti uogoms, lervos išlenda iš jų ir eina dirvą žiemoti. Pavasarį dalis lervų virsta lėliukėmis, iš kurių išsivysto vabalai. Kita dalis lervų lėliukėmis virsta tik kitų metų rudenį. Tuomet žiemoja lytiškai nesubrendę vabalai. Vystosi vienerius ar dvejus metus.

Paplitimas Mažeikių rajone

Dažnas.

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud.: V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 128 p. - P. 123. ISBN 9986-767-02-1.</