Mažasis žiemsprindis

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Mažasis žiemsprindis
Nuotraukos laikinai nėra
Mažasis žiemsprindis
(Operophtera brumata)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Vabzdžiai
Insecta
Būrys Drugiai
Lepidoptera
Šeima Sprindžiai
Geometridae
Gentis Operophtera

Rūšis Mažasis žiemsprindis
Operophtera brumata
(Linnaeus, 1758)

MAŽASIS ŽIEMSPINDIS (Operophtera brumata) - sprindžių (Geometridae) šeimos drugys.

Patinas išskleistais sparnais 28-30 mm pločio, gelsvai rusvos ar pilkai rusvos spalvos, su tamsiomis neryškiomis skersinėmis linijomis. Skersai pilkų užpakalinių sparnų eina dvi neryškios linijos. Patelės sparnai sunykę, apie 2 mm ilgio, skraidyti ji negali. Jos kūnas rausvai pilkas, 10-12 mm ilgio.

Vikšras 20-25 mm ilgio, gelsvai žalias. Ant nugaros yra rusva juostelė, o kiekviename šone - po 3 šviesias linijas. Lėliukė šviesiai ruda, pilvelio galas baigiasi dvišakiu spygliuku. Kenkia visiems vaismedžiams ir daugeliui lapuočių miškų medžių.

Žiemoja kiaušinėliai ant plonų šakučių prie pumpurų. Vikšrai išrieda pavasarį, skleidžiantis pumpurams. Pradžioje jie apgraužia pumpurus, o vėliau lapus ir žiedpumpurius ar žiedus, sutraukę juos voratinkliais. Dar vėliau nuėda visus lapus, lieka tik pagrindinės gyslos. Dažnai apgraužia ir vaisius, ypač vyšnių. Vikšrai paprastai gyvena tarp dviejų voratinkliais sutrauktų lapų. Užauga jie per 3-4 savaites, baigiant žydėti vaismedžiams, užaugę vikšrai nusileidžia žemėn ir čia 5-10 cm gylyje virsta lėliukėmis. Iš lėliukių rudenį išrieda drugiai ir rugsėjo mėnesį pradeda skraidyti. Skraido iki lapkričio vidurio. Patinai skraido vakarais ir naktimis, noriai skrenda į šviesą. Patelės skraidyti negali, todėl jos nurėplioja į medžių lają ir ant plonų šakelių sudeda kiaušinėlius. Viena patelė padeda iki 350 kiaušinėlių. Drugiai atsparūs žemai temperatūrai, gausiausiai skraido, kai būna 5-11° C šilumos. Per metus išsivysto viena generacija

Paplitimas Mažeikių rajone