M. Daukšos gatvė

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Pirmykštė Daukšos g. atkarpa vadinamojo Mažeikų kaimo laikais

DAUKŠOS GATVĖ, M.Daukšos gatvė, viena iš Mažeikių miesto gatvių. Prasideda ties Mažeikių-Šiaulių geležinkelio pervaža ir tęsiasi į pietus iki Pavenčių gatvės. Ją kerta Tirkšlių ir Žemaitijos gatvės, atsišakoja Alyvų takas, S. Valiūno takas, Vyšnių gatvė.

Istorija

Gatvė formavosi tarpukario metais. Į ją rėmėsi Tirkšlių gatvėje buv. pieninės teritorija. Apie 1950 m. gyvenamieji namai buvo tik dešinėje jos pusėje. Šeštu numeriu pažymėtame name gyveno ilgametis Mažeikių fotogarfas Kostas Bužokas (1914-1996). 1958 m. sklypą namo statybai gavo Irena ir Mykolas Burbos, kurių sodyba pripažinta pavyzdingai tvarkoma. Vėliau šios gatvės kairėje pusėje individualius namus pasistatė ilgametis pramkombinato direktorius Jakovas Makota, po to Sviesto gamyklos direktorius Aleksynas.

Ilgai M. Daukšos gatvė buvo tik apie 300 metrų ilgumo, maždaug iki tos vietos, kur kertasi su Tirkšlių gatve. Toliau vingiavo Upelio takas, plytėjo miesto laukai. Gatvės pradžioje tebestovi raudonų plytų gyvenamasis namas pažymėtas antru numeriu. Šis namas žmonių buvo vadinamas „kryžauninkas", nes stovi kelių sankryžoje. Prieš nepilną pusamžį šiame name buvo bufetas, kieme - kepyklėlė. Dar žmonės gatvę vadino Čigonų gatve, nes joje gyveno daug čigonų.

Gatvė dabar

Naujesnioji Daukšos g. dalis. Tolumoje kairėje – turgus

Augant ir plečiantis miestui, Daukšos gatvė pratęsta iki Pavenčių gatvės. Dar sovietmečiu gatvės gale įsikūrė kolūkinis turgus, kuris vėliau pastūmėtas šiek tiek toliau į pietvakarių pusę, o pratęsus gatvę, turgus dabar yra jos kairėje pusėje. Dešinėje gatvės pusėje pastatyta daugiabučių namų.

2003 m. senojoje Daukšos gatvės dalyje pakloti nauji šaligatviai, nužymėtas ir dviračių takas, vėliau pasodinta medelių.

Etimologija

Pavadinta vieno pirmųjų lietuviškos raštijos kūrėjo, įžymaus vertėjo, lietuvių kalbos teisių visuomeniniame gyvenime gynėjo Mikalojaus Dauškos (1527-1613) garbei.