Mėlynoji linspragė

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Mėlynoji linspragė
Nuotraukos laikinai nėra
Mėlynoji linspragė
(Aphthona euphorbiae)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Vabzdžiai
Insecta
Būrys Vabalai
Coleoptera
Šeima Lapgraužiai
Chrysomelidae
Gentis Aphthona

Rūšis Mėlynoji linspragė
Aphthona euphorbiae
(Schrank, 1781)

MĖLYNOJI LINSPRAGĖ (Aphthona euphorbiae) - lapgraužių (Chrysomelidae) šeimos vabalas.

Kūnas 1,5-2 mm. Užpakalinės kojos šokamosios. Antsparniai žalsvai juodi, bronziški ar tamsiai mėlyni. Kojos gelsvos. Užpakalinės šlaunys rausvos. Užpakalinės letenos pirmas narelis trumpesnis už pusę blauzdos ilgio. Antsparniai išmarginti stambokais tankiais taškeliais.

Kiaušinėlis ovalus, šviesiai geltonas, iki 0,6 mm ilgio.

Lerva 4-5 mm ilgio, plona, kirmėliška, cilindriška, balta, žvilganti, kiek permatoma. Galva šviesiai geltona, rutuliška, beveik dvigubai siauresnė už kūną. Krūtinės kojos trumpos, apaugusios gana tankiais plaukeliais. Pilvelio segmentų ribos neryškios, galinis segmentas siauras, chitinizuotas. Kenkia linams.

Žiemoja vabalai po nukritusiais lapais, tarp augalų likučių, dirvos viršutiniame sluoksnyje, lapuočių miškų paklotėje. Anksti pavasarį, atšilus orui, vabalai koncentruojasi ant javų, runkelių, įvairių bastutinių augalų. Pradėjus dygti linams (birželio mėn.), jie skrenda į linų pasėlius ir iki rudens minta tik linais. Iš pradžių daigų lapeliuose išgraužia duobutes, skyles ar apėda lapelių pakraščius bei augimo kūgelį. Neretai būna pažeisti dar neišlindę iš dirvos daigai. Ypač kenksmingos linspragės sausu šiltu oru. Tuomet pakenkti daigai ne tik skursta, bet dažnai ir išdžiūsta. Patelės kiaušinėlius (po 2-3) deda į dirvos viršutinį sluoksnį, pavieniui ar grupėmis. Išsiritusios lervos minta plonomis linų šaknelėmis. Lervos fazė trunka apie 4 savaites. Lėliukėmis jos virsta žemėje, pagamintame iš dirvos kokone. Po 18-20 dienų (liepos antroje pusėje) išsirita naujos kartos vabalai. Jie pradeda misti linų stiebeliais - išgraužia dėmelių ar juostelių pavidalo duobutes, pažeidžia stiebelių odelę ir parenchimą. Iš pažeistų stiebelių gaunamas daug menkesnis kokybės pluoštas. Nuėmus linus, vabalai minta likusiais lauke neišsivysčiusiais žaliais stiebeliais, o rugpjūčio - rugsėjo mėn. palaipsniui išsiskirsto į žiemojimo vietas.

Paplitimas Mažeikių rajone

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud.: V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 128 p. - P. 122. ISBN 9986-767-02-1.