Kalnijos

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Kalnijos
Kalnijos.MKE.2008-06-27.jpg
Poilsiavietė Kalnijų k. prie Kalnijų tvenkinio
Informacija
Seniūnija: Sedos seniūnija
Koordinatės: 56° 8' 60 š.pl. 22° 3' 0 r.il.
Altitudė: 127 m
Plotas: 405,2 ha
Gyventojai: 257 (2001 m.)
Kryžius prie vieškelio į Žemaičių kalvariją
Buv. Kalnėnų gyvulininkystės fermos

KALNIJOS, Kalnijai, kaimas Sedos seniūnijoje, į pietvakarius nuo Sedos, prie kelių į Ylakius ir Barstyčius. Per kaimą teka Beržupis (ant jo įrengtas Kalnijų tvenkinys, šiaurėje ribojasi su Padvarnininkų, vakaruose - su Beržėnų, pietuose - su Pagardės k.

Kalnijos susideda iš dviejų dalių. Viena dalis - eilė namų Sedos pabaigoje, važiuojant į Dagių pusę. Kita dalis - po laukus į senojo Žemaičių Kalvarijos plento pusę išsibarstę vienkiemiai. Gyvenvietėje gyvenantys žmonės labiau linkę save vadinti sediškiais nei kalnijiškiais.

Gyventojai

Gyventojų skaičius: 1902 m. - 158 gyv., 1923 m. - 23 sodybos, 139 gyv., 1999 m. - 312, 2001 m. - 257 gyv. (128 vyr., 129 mot.).

Stropų ūkyje išlikę buvusio dvaro kai kurie pastatai. Sodyboje yra autentiška klėtis, iš išorės nepakeista žemaitiška troba, kiemo viduryje - koplytstulpis[1].

  • XIX a. kaime gyveno knygnešys Dominykas Žernys.
  • Kalnijose gyvena viena garsiausių Žemaitijoje ir net visoje Lietuvoje folkloro žvaigždžių - Valerija Mizinienė. Tai pagrindinė 2003 metais Aukso paukštės nominaciją pelniusio ir geriausiu Lietuvoje pripažinto ansamblio „Rėmolee“ vedančioji.

Istorinės žinios

Kalnijų kaime, prie Sedos-Barstyčių kelio, Vaškienės miškelyje, yra I - ojo pasaulinio karo vokiečių karių kapinės. 1918 m. šias kapines įrengė vokiečiai ir organizavo palaikų perkėlimą iš Luobos, Renavo, Tirkšlių ir kitų vietų. Sklypą (21 x 20 m) juose griovys ir pylimas; paliktas 2 m pločio įėjimas su mediniais varteliais. Kapai buvo išdėstyti 5 ar 6 eilėmis, paženklinti mediniais kryželiais su įrašytomis (vokiečių k.) keliomis pavardėmis. Vokiečiai kapines lankydavo iki II pasaulinio karo, samdydavo žmones joms prižiūrėti, tvarkyti. 1944 m., per II pasaulinį karą, Raud. armijos kariai prie kapinių išsikasė apkasus (jų žymių yra išlikę). Vietos gyventojai teigia, kad jie kryželius sunaikino. Pasakojama, kad pokario metais prie kapinių ir kapinėse užkasdavo žuvusius ir NKVD būstinėse nukankintus Lietuvos partizanus. Jų palaikus artimieji slapčia naktį išsikasdavo ir palaidodavo. Ilgą laiką kapinės buvo apleistos ir neprižiūrimos, antkapiniai sampilai sunyko. 1990 m. Sedos vid. m-los mokytojai ir mokiniai kapinių teritoriją sutvarkė, iškirto krūmus[2].

Šios kapinės 1993-04-29 įrašytos įnaujai išaiškinamų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą (MC 12397).

Etimologija

Kalnijos - žodžio kalnas priesaginė daugiskaitinė forma.

Mikrotoponiminiai vietovardžiai

  • Barboros kalnas yra Kalnijų kaime, apie 1,8 km į vakarus nuo Sedos. Apie 5 m aukščio. Tai krūmais apaugusi kalva, per kurią eina vieškelis. Stovi kryžius.
  • Beržinė - lapuočių miškas Kalnijų k., apie 2,5 km nuo Sedos, prie kelio. Plotas apie 3 ha.

Šaltiniai

  1. Pociūtė A. Trečiadienio valanda // Būdas žemaičių. - 2003. - liep. 9. - Nr. 28.
  2. Šverebas P. Kn.: Nukentėję paminklai. - V., 1994. - P. 112.