Baltasis kiškis

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Baltasis kiškis
Nuotraukos laikinai nėra
Baltasis kiškis (Lepus timidus)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Chordiniai
Chordata
Potipis Stuburiniai
Vertebrata
Klasė Žinduoliai
Mammalia
Būrys Kiškiažvėriai
Lagomorpha
Šeima Kiškiniai
Leporidae
Gentis Kiškiai
Lepus
Rūšis Baltasis kiškis
Lepus timidus
Linnaeus, 1758

PILKASIS KIŠKIS (Lepus timidus) - kiškinių (Leporidae) šeimos gyvūnas.

Šiek tiek mažesnis už pilkąjį kiškį. Sveria apie 3,5 kg. Vasarą kailis pilkos spalvos. Nugara rusva, gelsvo atspalvio. Akuotplaukių apačia ruda, vidurys molio spalvos, viršūnė juodai ruda. Krūtinė ir pilvas balti. Šeriasi du kartus per metus. Rudenį, spalio mėn., kailis tampa baltas, o kovo viduryje - kailis keičiamas į vasarinį pilkos spalvos. Žiemą išsišėrę žvėreliai būna visiškai balti, tik su juodais ausų galiukais, nors Lietuvoje būna ir ne visai baltų individų. Pasitaiko baltųjų ir pilkųjų kiškių hibridų.

Vasarą baltieji kiškiai minta žoline augmenija, o žiemą apgraužia drebulių, beržų, gluosnių šakas, įvairius krūmus, graužia žievę. Vaikus veda 2 - 4 kartus per metus. Vadoje būna 2 - 5 jaunikliai.

Per Lietuvą eina baltojo kiškio arealo pietinė riba. Šiaip jis išplitęs visuose kraštuose, kurie supa Šiaurės ašigalį, Europoje, Azijoje ir Šiaurės Amerikoje. Šiaurės kraštuose baltasis kiškis gyvena tundroje, miškatundrėje ir taigoje. Lietuvoje - tik miškuose. Mėgstamos vietos - aukštapelkių, miško pakraščių, jaunuolynų plotai.

Baltieji kiškiai mūsų miškuose neturi daug priešų, kartais juos puola lapės ir kiaunės. Dažniausiai tai būna jaunikliai arba ligoti, sužeisti žvėreliai. Labiau baltieji kiškiai nukenčia nuo lūšių ir didžiųjų apuokų.

Iki 1989 metų baltasis kiškis Lietuvoje dar buvo medžiojamas, dabar įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Jie taip pat įrašyti į Lenkijos bei Kaliningrado srities raudonąsias knygas.

Paplitimas Mažeikių rajone ir gausumas

Atlikus miškininkų anketinę apklausą nustatyta, kad 1995 m. Mažeikių urėdijoje baltieji kiškiai gyveno 13 iš 14 girininkijų (26900 ha plote), o jų tankumas buvo 11,3 ind./1000 ha miško (P. Bluzma, 1999). 2000 m. pradžioje Mažeikių rajone gyveno 48 baltieji kiškiai (medžiojamosios faunos apskaitos duomenys). Daugiausiai baltųjų kiškių gyvena Žalgirio, Marijampolės, Dautarų miškuose, Grauminalio pelkėje, taip pat stebėti Ąžuolijos miške, Varduvos, Gedvydo, Šerkšnės upių slėniuose.

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud. V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 130 p. - P. 69, 127. ISBN 9986-767-02-1.
  • Mažeikių rajono gyvūnijos atlasas. - Marijampole, 2001. - 152 p. - P. 134. ISBN 9986-875-48-X.