Širdinė dviguonė

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Širdinė dviguonė
Sirdine dviguone.MKE.2008-05-25.jpg
Širdinė dviguonė (Listera cordata)
Sistematika
Karalystė Augalai
Plantae
Skyrius Magnolijūnai
Magnoliophyta
Klasė Lelijainiai
Liliopsida
Eilė Smidriečiai
Asparagales
Šeima Gegužraibiniai
Orchidaceae
Gentis Dviguonė
Listera
Rūšis Širdinė dviguonė
Listera cordata
(L.) R.Br. (1813)

ŠIRDINĖ DVIGUONĖ (Listera cordata), gegužraibinių (Ochidaceae) šeimos daugiametis žolinis augalas. 2(V) kategorija: sparčiai nykstanti rūšis.

Stiebas iki 20 cm aukščio, laibas, viršutinėje dalyje, aukščiau lapų, su liaukingais plaukeliais, apatinėje dalyje plikas arba su nežymiais liaukingais plaukeliais. Šakniastiebis labas, šliaužiantis. Lapai du, kiaušiniški, 12-25 mm ilgio ir beveik tokio pat počio. Lapo viršutinė pusė žalia, blizganti, o apatinė šviesesnė, melsvai žalia. Žiedynas trumpas, retas, su 6-15 žiedų. Žydi gegužės-liepos mėn.

Auga ūksminguose drėgnuose spygliuočių, rečiau mišriuose miškuose.

Paplitusi Šiaurės ir Vidurio Europoje, Azijoje, Šiaurės Amerikoje. Lietuvoje reta rūšis, įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.

Paplitimas Mažeikių rajone

Rajone labai reta rūšis. Anksčiausiai žinoma radvietė buvo Dautarų miške, bet pastaraisiais metais čia buvo nebeaptinkama. Iš naujo Dautarų miške atrasta (daugiau nei 30 žydinčių augalų) 2009 m. gegužės mėn (R. Kinduris). Antroji radvietė rajone - Šernynės telmologinis draustinis ( R. Kinduris, 2006 m.). 2008-05-25 šioje radvietėje sukaičiuota 70 žydinčių augalų.

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud.: V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 128 p. - P. 31, 116.