Kilpininkai

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Kilpininkai
Theridion sisyphium.MKE.jpg
Margasis kilpininkas
(Theridion sisyphium)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Voragyviai
Arachnida
Būrys Vorai
Araneae
Šeima Kilpininkai
Theridiidae
Sundevall, 1833

KILPININKAI (Theridiidae) - vorų (Araneae) šeima.

Vorai įvairaus dydžio. Pilvelis kūgio pavidalo, įvairaus margumo. Pagrindinės spalvos - juoda ir balta. Bendras šeimos požymis - cheliceros be dantelių, IV kojų poros letenėlės apatinėje pusėje turi 6-10 šerelių eilę.

Rezga dviejų rūšių voratinklius: skraidantiems ir žeme bei medžių kamienais ropojantiems vabzdžiams. Skraidantiems vabzdžiams gaudomasis tinklas netaisyklingas, nuregztas iš netvarkingai persikryžiuojančių ir įvairiomis kryptimis nusidriekiančių siūlų. Ropojantiems vabzdžiamas stato taisyklingą tinklą, kuriame lipnūs gaudomieji siūlai nukreipti į dirvos paviršių, o pats patiesalas sudarytas iš voratinklinių siūlų. Prabėgdami dirvos paviršiumi vabzdžiai prilimpa prie gaudomųjų tinklų, kurie nuo žemės atitrūksta ir auka lieka kabaroti kol susipina siūluose.

Daugeliui šios šeimos vorų rūšių gaudomasis tinklas tuo pačiu yra ir guolis, todėl veisimosi periodu jame galima aptikti patelę su kiaušinių kokonu. Tačiau kartais vorai tinkluose įsitaiso spcialius guolius, užmaskuotus spygliais, dirvožemio dalelėmis. Kiaušinėlių kokonas rutulio, rečiau kriaušės formos, nupintas iš purių siūlų raizginio, pro kurį matomi kiaušinėliai. Kartais kokonų verpalas yra labai tankus, kaip popierius. Patelė pakabina kiaušiniėlių kokoną slėptuvėje ar prisitvirtina prie verpimo spenelių ir nešiojasi su savimi (Neottiura bimaculata). Vorai rūpinasi išsiritusiais jaunikliais. Patelė juos maitina kūno sekretu iš burnos į burną. Daugelio rūšių jaunikliai lieka vorų tinkle ir slėptuvėje. Patinėliai leidžia čirpiančius garsus patelei prisiviloti.

Rūšių sąrašas

Mažeikių rajone aptinkamos šios kilpininkų šeimos vorų rūšys: