Gargždai

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
14:41, 18 gegužės 2012 versija, sukurta Rytis (Aptarimas | indėlis) (Atmestas 210.105.3.132 (Aptarimas) pakeitimas; sugrąžinta naudotojo 78.58.116.97 versija)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search
Gargždai
Gargzdai.MKE.2007-07-17.jpg
Likęs kryžius neprižiūrimoje ir suardytoje Gargždų kaimo kapinių dalyje
Informacija
Seniūnija: Mažeikių apylinkės seniūnija
Plotas: 291,4 ha
Gyventojai: 16 (2001 m.)

GARGŽDAI, kaimas Mažeikių apylinkės seniūnijoje. Vakaruose ribojasi su Žiogaičių k., šiaurės rytuose ir pietuose - Purvėnų k. Per kaimą teka Ašva ir jos intakas Purvas, kurio deš. pakrantėje auga storasis ąžuolas - valstybės saugomas botaninis objektas (D1-255).

Gyventojai

Gyventojų skaičius: 1923 m. - 9 sodybos, 76 gyv., 2001 m. - 16 gyv. (9 vyr., 7 mot.), 2004 m. - 6 sodybos.

Istorinės žinios

Tarpukaryje Gargždai buvo didelis, vienkiemiais išsibarstęs kaimas. Stambiausi ūkininkai Žakys ir Stulpinas turėjo po 40 ha žemės.

Į šiaurę nuo Purvo upelio ir apie 1,3 km į šiaurės vakarus nuo Purvėnų gyvenvietės yra kapinės, dar vadinamos Purvėnų kaimo II-osios kapinės. Jos įrengtos kalvelėje, apaugusioje retu mišku. Istorijos ir kultūros paminklų nėra. Yra trys tvarkomi kapai ir vienas medinis bei vienas metalinis kryžiai. Paskutinis laidojimas 1948 m. Kapines kerta vieškelis. Iš visų pusių jas supa miškas. Plotas 0,04 ha, perimetras 79 m.

Kadaise kapinaitėse buvo laidojami mirusieji nuo maro, vėliau laidojo ir neišgyvenusius vaikus. Jau sovietiniais metais buvo platinamas pro kapinaites einantis kelias. Tuomet dalį kapinaičių suardė. Kolūkio pirmininko Česlovo Čepo iniciatyva kaipinaitės buvo aptvertos. Dauguma kapinaičių kryžių buvo mediniai. Iki kolūkių susikūrimo po pavasario sėjos vietos gyventojai kapinaitėse giedodavo „mojavas”. Ant ąžuolo šakos būdavo pakabinama metalinė lentelė. Ją mušant lazdelėmis žmonės būdavo kviečiami giedoti.

Kapinaites prižiūri Zuzana Liaučienė.

Mikrotoponiminiai vietovardžiai

Gargždų k. kapinių dalis, kuri tvarkoma

Etimologija

Kaime buvo žvyrduobės, kuriose kasdavo gargždą – neva nuo to šis kaimas ir pradėtas vadinti Gargždais. Kita versija – kaimo pavadinimas kilęs nuo žmogaus pavarde Gargžda, todėl ir kaimą imta vadinti Gargždais. Gargždai - uolienos gargždas daugiskaitinė forma.