Šablonas:Šios savaitės straipsnis

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Mažeikių Šv. Dvasios stačiatikių cerkvė, vėliau perdaryta į Mažeikių gimnazijos Šv. Aloyzo bažnytėlę. Kairėje matosi stačiatikių kryžius, buv. stačiatikių kapinių dalis, dešinėje - senasis gimnazijos pastatas, kurio vietoj dabar yra sporto salė
Stogastulpis su užrašu „Čia 1894-1926 stovėjo Šv. Dvasios stačiatikių cerkvė. 1927-1951 peršventinta Šv. Aloyzo R. katalikų bažnyčia". Aut. Pranas Dužinskas

MAŽEIKIŲ ŠV. DVASIOS APSIREIŠKIMO APAŠTALAMS STAČIATIKIŲ CERKVĖ. Buvo tarp dabartinės Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos sporto salės ir Savivaldybės pastato ir veikė 1894-1926 m.; 1926 m. atiduota gimnazijai ir konsekruota Mažeikių Šv. Aloyzo bažnyčia, pastatas nugriautas 1951 (?) m. Jo vietoje pastatytas stogastulpis (aut. Pranas Dužinskas).

1888 m. gruodžio 5 d. Rusijos caras Mažeikių centre, dabartinėje Laisvės gatvėje tarp gimnazijos ir savivaldybės pastatų, paskyrė žemės sklypą cerkvinės mokyklos statybai. 1894 m. buvo atidaryta stačiatikių cerkvė ir mokykla. Lapkričio 25 d. cerkvė pašventinta Šventosios Dvasios vardu. Statybos reikalais rūpinosi Telšių stačiatikių šventikas Zasim(p)ovičius. Lėšų šiai statybai skyrė Peterburgo pirklys I. Kručkovas ir vietiniai stačiatikiai. Cerkvė pastatyta ant akmeninių pamatų su varpine ir prieangiu. Stogas dengtas skarda. Cerkvinę mokyklą pradėjo lankyti Mažeikių mieste ir apylinkėse gyvenusių rusų bei kitų tautybių, o taip pat ir geležinkelio tarnyboje dirbusių lietuvių vaikai.

1898 m. cerkvės seniūnu buvo Mažeikių geležinkelio stoties viršininko pavaduotojas Nikolaj Fiodorovič Malcev. 1899 m. šias pareigas pradėjo eiti geležinkelio stoties vyresnysis telegrafistas Nikolaj Vasiljevič Mate…oč. Atrado, religinėms pareigoms atlikti atsiuntė Viekšnių stačiatikių cerkvės šventiką. 1905 m. cerkvė buvo nudažyta mėlynai.


Dargužiškiai

DARGUŽIŠKIAI, kaimas Viekšnių seniūnijoje, prie Pievėnų-Kapėnų kelio, 9 km į pietus nuo Viekšnių. Per kaimą teka Trimėsėdis ir jo intakas Vazmupis. Vakaruose ribojasi su Tučių, rytuose - su Kapėnų k. Gyventojų skaičius: 1902 m. - 59 gyv., 1923 m. - 20 ūkių, 106 gyv., 1996 m. - 7 ūkiai, 22 gyv., 1998 m. - 8 ūkiai, 18 gyv., 2001 m. -16 gyv. (10 vyr., 6 mot.).

1919 m. kunigas Mačius įsteigė pradžios mokyklą, kuri pirmuosius metus buvo Dargužiškių kaime pas Mačių. Mokykla buvo vieno komplekto; inventoriumi aprūpino savivaldybė kartu su tėvais. Netrukus mokykla buvo iškelta į Žalionės kaimą. 1926 m. išparceliavus Pavirvytės ir Kapėnų dvarus, mokyklai atiteko du žemės sklypai: iš Pavirvytės dvaro 3,24 ha ir iš Kapėnų - 4,38 ha.


Laima Skabickienė

SKABICKIENĖ LAIMA, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė, rašytojos Marijos Pečkauskaitė-Šatrijos Raganos premijos laureatė.

Metų mokytojo premijos atrankos komisija išrinko 2011-ųjų Metų mokytoja.


Tirkšlių darželis „Giliukas"

TIRKŠLIŲ DARŽELIS „GILIUKAS", vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaiga Tirkšliuose.

Įsteigtas 1951-10-01. Tada jis pradėjo dirbti „Jaunosios gvardijos" kolūkio skirtose patalpose. Vaikus skaičius nuolat augo, tad teko statyti priestatą, kuris buvęs nejaukus ir šaltas. Nuo 1977 m. rugsėjo darželis perkeltas į dabartinį pastatą. Šiame pastate kartu veikė ir siuvykla. 2004 m. darželyje buvo 32 vaikai. 2005 metais Tirkšlių darželiui suteiktas ūkinis – finansinis savarankiškumas. Tais pačiais metais pradėta Tirkšlių darželio pastato atnaujinimas.

Darželyje veikia keturios skirtingo amžiaus vaikų grupės (viena priešmokyklinė, dvi - ikimokyklinės, viena - lopšelio): „Bitutės", „Pelėdžiukai", „Boružiukai" ir „Ežiukai". Darželyje dirba 27 darbuotojai.

Nuo 2012 m. sausio 1 d. darželiui suteiktas pavadinimas „Giliukas".


Juodeikių hidroelektrinė

JUODEIKIŲ HIDROELEKTRINĖ yra Juodeikių k., dešinėje Varduvos tvenkinio pusėje, 6,7 km nuo Varduvos upės žiočių, 38,5 m nuo vandens pertekliaus pralaidos. Tai galingiausia hidroelektrinė rajone.

Hidroelekrinę 1996 metais pastatė UAB „Pajaras". Jos statinius sudaro vandens paima, vamzdynas (du 1,2 skersmens plieniniai vamzdžiai), hidroelektrinė ir transformatorinė pastotė. Vandens paima - šliužo tipo su dviem plokščiais 2,0x2,0 m ratiniais uždoriais ir šiukšlių bei žuvų sulaikymo grotelėmis. Sumontuotos dvi turbinos, kurių bendras galingumas 820 kW. Valdymas automatizuotas. Juodeikių hidroelektrinė naudoja didžiausią rajone Varduvos tvenkinio vandenį.