Maigų miškas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
21:12, 28 liepos 2009 versija, sukurta Algirdas (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search
Maigų miškas
Šventoji pušis su koplytėle Maigų miške
Šventoji pušis su koplytėle Maigų miške
Seniūnija (-os): Mažeikių apylinkės seniūnija, Viekšnių seniūnija
Girininikija: Mažeikių girininkija
Plotas: 480 ha
Vyraujantys medžiai: eglės, lapuočiai
Viekšnių kanauninko Jono Navicko nužudymo veita 1941-06-27 Maigų miške

MAIGŲ MIŠKAS, Maiginė, yra 4,5 km į šiaurės rytus nuo Krakių gyvenvietės ir 3 km į šiaurę nuo Viekšnių, prie senojo Viekšnių-Laižuvos vieškelio, abipus Mažeikių-Šiaulių geležinkelio.

Iki 2000-05-01 šio miško vakariniu pakraščiu ir centrine dalimi ėjo Mažeikių-Akmenės rajonų riba, bet prijungus Viekšnių seniūniją prie Mažeikių rajono, visa miško teritorija yra Mažeikių rajone.

Istoriškai šį mišką sudaro du atskiri masyvai, vadinami Maigų miško pavadinimu. Miškas centrinėje savo dalyje juosia Maigų k, kurį vieškelis atskiria nuo Žiogaičių kaimo dalies, vadinamos Bimbalynu, pietinėje dalyje ribojasi su Milių k. Prie Bimbalyno miške yra Barzdinės pelkė, o prie jos truputį į pietryčius Žydpelkė ir Šernynės telmologinis draustinis (anksčiau ši vieta buvo vadinama Stirnyne, Karklupiu). Per mišką iš rytų į vakarus į Maigų ežerą teka Sūrupis (dar buvo vadinamas Godupiu, Ropedupiu) ir Prūdupis, į BaibelįŠalteniai, pietinėje dalyje palei mišką – MišeikisVentą). Aukščiausias taškas – 80,7 m virš jūros lygio.

Pietinėje dalyje išilgai per mišką nuo vieškelio į vakarus į Maigų kaimą eina keliukas, vadinas Ilgšiliu. Ši miško dalis yra vadinama Ilgšiliu (plotas apie 20 ha).

Užėjus į Viekšnius tarybų valdžiai, 1941-06-27 vietinių aktyvistų buvo sugautas senas Viekšnių parapijos kanauninkas Jonas Navickas, atvarytas į Maigų mišką ir nušautas. Ta vieta žmonių buvo aptverta, pasodinta gėlių. Ilgainiui tvorelė supuvo, bet pasodinti lubinai dar ilgai žydėjo. Atgavus Lietuvos Nepriklausomybę ši kanauninko žuvimo vieta vėl buvo atnaujinta. 1998-08-19 ten buvo pastatytas ir pašventintas kryžius. Kanauninkas J. Navickas yra palaidotas Viekšnių bažnyčios šventoriuje. Ant antkapinio paminklo yra parašyta: „Mano tauta, ką aš Tau padariau”.

Prie Ilgšilio, vidury miško, auga stora ir aukšta pušis, kuri vadinama Šventąja pušimi. Maždaug už 30 žingsnių nuo pušies, tankiame eglynėlyje, 1948 m. partizanai buvo įsirengę slėptuvę.

Miškas labai smarkiai nukentėjo per 1993-01-14 uraganą ir vėlesnes audras. 1993 m. pavasarį kilo didžiulis gaisras, kuris truko dvi savaites. Išdegė daugiau kaip 12 ha.

Šaltiniai

  • Mažoji lietuviškoji tarybinė enciklopedija. - V., 1968. - T. 2. - P. 491.
  • Juknys R. Gaisrą pribaigė lietus // Santarvė. - 1993. - Nr. 50.
  • Degutis A. Ką šlama Maigų miškas // Santarvė. - 1997. - Nr. 136.
  • Jaunimo susikaupimo dienos Viekšniuose // Bažnyčios žinios. - 1998. - Rugsėjo 14. - Nr. 17.
  • Muturas A. Tragedija Maigų miške // Būdas žemaičių. - 1999. - Rugpjūčio 3. - Nr. 58.