Ferma

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Ferma
Nuotraukos nėra
Informacija
Seniūnija: Viekšnių seniūnija
Plotas: 134,1 ha
Gyventojai: 318 (2001 m.)

FERMA, kaimas Viekšnių seniūnijoje. Prasideda Viekšniuose Kaštonų gatve, paskui pasuka į laukuose išsimėčiusias sodybas.

Gatvės

Yra šios gatvės: Kaštonų (ilgis 0,450 km, asfaltuota), Šilų (0,600 km, žvyruota), Vyšnių (0,155 km, asfaltuota), Žalioji (0,115 km, asfaltuota), Draugystės (0,650 km, žvyruota). Visos gatvės 8 m pločio. Bendras gatvių ilgis - 1,97 km.

Gyventojai

Gyventojų skaičius: 1923 m. - 22 ūkii, 149 gyv., 1996 m. - 164 ūkiai, 268 gyv., 1998 m. - 168 ūkiai, 294 gyv., 2000 m. - 121 ūkis, 296 gyv., 2001 m. - 318 gyv. (146 vyr., 172 mot.).

Istorinės žinios

Po 1863 m. Fermos kaime apgyvendinti Vitebsko gubernijos gudai, buvę unitai. Dabar sentikių Fermos kaime nebėra. 2009 m. dar buvo vienas, Popovas, gyvenantis Kaštonų gatvėje. Sentikiai nešiojo dideles barzdas. Jie melsdavosi ne cerkvėje, bet maldos namuose, kuriuos vadindavo „molennaja”. Artimiausi jų maldos namai buvo Vegeriuose, Leckavoje, Juozapave.

Senieji Viekšnių Fermos kaimo rusakalbiai prisimena, kad tarpukario metais šiame kaime buvo penkios Škerbų sodybos, trys Rimkevičių, Strigunų [Strigūnų], Busel, Lapkovskių ūkeliai.

Geriausias tarpukario metų kaimo batsiuvys buvo Pavelas Škerba. Jis turėjo penkis sūnus. Vienas iš jų taip pat buvo batsiuvys. Kitas — kalvis. Trečiasis sūnus Valentinas baigė agronomijos mokslus ir dirbo sodininku grafo Zubovo dvare. Kaimo batsiuvys buvo ir Ivanas Jagorovas.

Aleksandra Rimkevičienė Ivano garsėjo kaip labai gera siuvėja. Jos tėvas Fermos kaimo pradžioje buvo pastatęs jai namelį, kuriame moteris įsteigė siuvyklą. Konstantinas Kuchalskis buvo šaltkalvis. Turėjo savo dirbtuvę. Remontavo pieno separatorius, siuvamąsias, dviračius, įvairius motorus. Rankdarbiais apylinkėje garsėjo Olga Linkevič. Ji audė dvinyčius, aštuonnyčius audinius, lovatieses, rankšluosčius. Dar prieš Antrąjį pasaulinį karą jos audiniais buvo papuošta Viekšnių cerkvė.

Fermos kaime gimė ir užaugo Vasilijus Rimkevičius, tarpukario metais dirbęs Mažeikių pašto viršininku. Šiame kaime taip pat užaugo Larisa Kuchalskaja. Ji baigė Viekšnių pradinę mokyklą. Turėjo labai gražų balsą, todėl paūgėjusi išvažiavo į Vilnių mokytis vokalinio meno. Ištekėjo už karininko Zapevajaus. Larisa Konstantinovna tuoj po karo dirbo Lietuvos valstybinėje filharmonijoje (gal kiek — operos ir baleto teatre). Jos brolis Vladimiras Kuchalskis buvo dailininkas.

XIX a. antrojoje pusėje Fermos kaime buvo 21 sodyba. Gyveno 77 vyrai, 57 moterys. Tarp jų buvo 50 darbingų žmonių, kiti — vaikai ir seneliai. 40 vyrų ir 21 moteris buvo raštingi. Kaimo gyventojams priklausė 276,5 dešimtinės žemės. Dar 64 dešimtines iš vietinių gyventojų nuomojo. Už 7 varstų nuo centro buvo kaimo pievos ir ganyklos. Ten buvo pelkėtos ir drėgnos žemės, netinkančios žemdirbystei. Gyventojai laikė 24 arklius, 31 karvę, 91 avį, ožkų. Turėjo žemės ūkio inventoriaus už 763 carinius rublius.

Kaimui priklausanti dirbama žemė buvo derlinga. Atsikėlę rusakalbiai žmonės daugiausiai vertėsi žemdirbyste. Tik keletas gyventojų žemę nuomojo, o patys vertėsi miško perdirbimu. Tuometinė caro valdžia visaip rėmė persikėlėlius ūkininkus, iš Kauno valstybės banko skyrė beprocentines paskolas. Mažino mokesčius, suteikdavo kitokių lengvatų.

1931 m. į Viekšnius atvyko dirbti šventikas A. Černajus, Fermos kaime buvo 36 kiemai. Kaime buvo rusų gaisrininkų komanda.

Kaimas turėjo ir savų poetų. Dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą Viekšnių apylinkėse garsėjo eilėraščių kūrėjas Vasilijus Strigunas [Strigūnas]. Jo sūnus Konstantinas baigė Šiaulių gimnaziją. Šiame kaime pokariu po keletą kartų per metus apsilankydavo tuometinis tarybų Latvijos komunistų partijos centro komiteto sekretorius J. Pelše, kuris čia turėjo giminių.

XIX a. rusakalbių Fermos gyventojų bendruomenė buvo viena iš garsiausių Viekšnių cerkvės parapijoje.

Šaltiniai

  • Bronislovas Kerys. Viekšnių kraštas. Bibliografija ir žinios krašto istorijai. DVD. Viekšniai, 2007.
  • Stankus Jonas. Kaimas, prasidedantis Viekšnių miestelyje // Santarvė. — 2000. — Liep. 20.
  • „Sveiki! Vėl trečiadienis, ir vėl kartu su skaitytojais keliausime po rajoną. Šį kartą keliaujame į Fermos kaimą...” / Puslapį parengė Janina Sribaliutė. Autorės nuotraukos // Trečiadienio valanda („Būdo žemaičių” — 2005. — Lapkr. 30. — Nr. 135 (1031) — priedas). — 2005. — Lapkr. 30. — Nr. 46 (160).
  • Muturas Algimantas. Apie ką kalba cerkvės varpai. — Kaunas: Gabija, 2006. — 208 psl.