Albertas Jasmontas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Albertas Jasmontas

JASMONTAS ALBERTAS (g. 1919 m. Kražiškių k. - žuvo 1945-08-05 Pliktelės miške, Barstyčių valsč., netoli P. Laukineičio sodybos), vienas iš birželio sukilimo būrių organizatorių Židikų apylinkėse, slap. Žiogas, vyresnysis puskarininkis (suteikta 2007 m.).

Priklausė Ukrinų sukilėlių būriui. Dirbo Ylakių miestelio policijos nuovadoje. 1944 m. buvo paimtas į sovietinę kariuomenę, bet po kelių savaičių iš jos pabėgo ir grįžo į gimtinę. Netrukus sukūrė LLA (Lietuvos laisvės armija) kovotojų būrį ir jam vadovavo iki pat žūties. Pasirinko „Žiogo" slapyvardį. 1945-08-05 A. Jasmontas ir jo būrio nariai buvo užpulti NKVD kariuomenės ir nukauti. Jų palaikai buvo nuvežti į Mažeikius ir numesti miestelio turgavietėje (dabar Nepriklausomybės aikštė), o vėliau nugabenti ir sukišti į tarp M. Daukšos ir Sedos gatvių buvusias pelkes ir durpynus (dabar ten daugiabučiai namai).

2007 m. spalio mėn., Mažeikių rajono politinių kalinių sąjungos rūpesčiu, prie kelio Barstyčiai-Ylakiai, miškė (A. Jakavickio miškas) pastatytas atminimo ženklas žuvusiems kovose už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.

Šaltiniai

  • Muturas A. Tėvas ir trys jo sūnūs // Santarvė, 2008. - Birželio 14. - Nr. 66. - P. 3.